Парламентарната комисия по младежта и спорта прие на първо четене трите законопроекта на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и БСП на Закон за насърчаване на доброволчеството. Правната рамка се очаква от поне 18 години и в поредица от парламенти законопроекти се приемат на първо четене, но не биват окончателно въведени в правната уредба.
С гласовете на всички депутати, без тези на проруската партия "Възраждане", народните представители гласуваха трите текста, като предстои законопроектите да бъдат обединени в обща рамка, заедно с редакционните предложения между първо и второ четене. На заседанието на комисията присъстваха множество представители на гражданския и неправителствения сектор. Ресорната комисия по младежта и спорта обаче не е водещата - окончателното приемане на текстовете ще зависи основно от правна комисия. По неофициална информация на Actualno.com има постигната политическа воля окончателния закон да бъде приет след близо две десетилетия битка на неправителствения сектор по темата.
Председателят на ресорната комисия Габриел Вълков, който е и председател на Младежкото обединение на БСП, представи законопроекта на социалистите. С него се цели да се изгради цялостна правна уредба на доброволчеството, като текстовете включват легална дефиниция за доброволческа дейност, различни права и задължения за доброволците и за лицата, които организират доброволческа дейност, предвидени са здравословни и безопасни условия за извършване на доброволческа, застраховка от лицата, които организират доброволческа дейност, наличието на екипировка, отпуск от три работни дни, който да бъде считан и като трудов стаж и др. Целта на всички мерки - насърчаване на доброволчеството, но и регулирането му и легитимирането му като дейност.
Снимка: БГНЕС
Законопроектът на "Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ) предвижда разписани ясни права и задължения както на доброволците, така и на организаторите на такива дейности. Едно от задълженията на организаторите е осигуряване на застраховки за злополука за доброволците, както и покриване на разходи на доброволците и гарантиране на безопасни условия на работа. Регламентира се сключването на договори с доброволци и осигуряване на удостоверителни документи за тяхната дейност. Предвижда се подкрепа за неправителствени организации от страна на държавата чрез финансиране на проекти и създаване на механизми за координация между неправителствения сектор и държавните институции. Повече възможности се дават за младежите доброволци чрез целеви програми за младежко доброволчество, насърчаващи младите хора да участват в обществени инициативи. Предвижда се насърчаване за включване на корпоративния сектор чрез стимулиране на фирмите да организират доброволчески инициативи чрез партньорства с неправителствени организации. Улесняват се корпоративните благотворителни програми, като се предоставя възможност на служителите да участват в социални проекти в работно време, като например в дни за доброволчество, организирани от компании, за възстановяване на обществени обекти, посочиха от коалицията.
Настояванията на сектора
Гражданският и неправителствения сектор изпрати редица становища по внесените текстове. От най-голямото обединение на младежки организации в страната Националния младежки форум, който е и Национален младежки съвет на Република България, настояват парламента да сформира работна група към водещата комисия, която да обедини различните законопроекти и да внесе нужните редакции в текстовете. "В състава на групата задължително следва да бъдат включени и граждански организации, сред които и тези, водили досега процеса, за да се гарантира, че окончателните текстове на закона ще отговорят максимално на нуждите и очакванията на доброволците, доброволческите организации и гражданския сектор като цяло", пишат от НМФ. За нуждите на гражданския сектор и в частност младежките организации, Законът за насърчаване на доброволчеството следва да включва следните елементи:
- Ясно обособена система за провеждане на държавната политика за насърчаване на доброволчеството;
- Ясно обособен държавен орган, който ще отговаря за провеждане на държавната политиката;
- Конкретно дефинирани ангажименти на посочения орган, вкл. и такива за изследване на състоянието и проблемите на доброволчеството и доброволческите организации.
Като конкретни мерки за насърчаване на доброволчеството от НМФ изтъкват още:
- Разширяване на разпознаваемостта и ангажираността по отношение на индивидуалното доброволчество и разпознаване на значението на доброволчеството при изграждането на солидарно общество;
- Мерки за подкрепа и изграждане на капацитет и устойчивост на доброволчески организации;
- Мерки за обучение в доброволчество и изграждане на култура на доброволчество сред деца и младежи, включително чрез ангажирането на младежки и доброволчески организации в часовете по гражданско образование и активното им взаимодействие с образователни институции;
- Създаване на механизми за разпознаване и валидиране на знания и умения, придобити посредством доброволчество;
- Насърчаване на създаването на младежки доброволчески програми по модел на адаптиране на програмата “Европейски корпус за солидарност” на национално ниво и общински програми за младежко доброволчество.
Снимка: БГНЕС
Представителите на неправителствения сектор се обединиха и около становището, че Законът за насърчаване на доброволчеството следва да създава среда за развитие на масово организирано доброволчество, да подкрепя организациите, които работят активно с доброволци, и да гарантира правата и сигурността на доброволеца. Нещо повече - правната рамка не следва да създава прекомерни регулации, включително регистрационни режими и допълнителни административни задължения за организациите, които работят с доброволци, без това да бъде съпътствано от адекватни мерки за тяхната устойчивост. И още: "Административното натоварване върху доброволците и доброволческите организации трябва да бъде сведено до минимум, за да не се възпрепятства развитието на доброволческата дейност и гражданските инициативи. В същото време, за да бъде ефективен, Законът трябва да предвижда не само регулаторна рамка, но и ангажимент на държавата за осигуряване на стабилни финансови механизми за подкрепа на доброволческите организации и инициативи. Това включва целево финансиране за развитие на капацитет, обучения и инфраструктура за доброволческа дейност, както и създаване на фондове или програми за стимулиране на устойчиви доброволчески проекти на национално и местно ниво", пишат от НМФ.
Кръглата маса
Припомняме, че в края на 2024 г. нуждата от приемане на Закон за насърчаване на доброволчеството беше обсъдена на кръгла маса в Народното събрание. Навръх 5 декември - Международния ден на доброволчеството, събитието бе организирано от "Форум Гражданско Участие", Български дарителски форум, Български център за нестопанско право, Българския Червен кръст, Фондация „Герои на времето“, Националния младежки форум и Софийската платформа.
Още: Министерство за младежта: Политиците заговориха за голямата промяна в дебат с младите хора (СНИМКИ)
На дискусията присъстваха доброволци, доброволчески организации, компании, подкрепящи доброволчески инициативи, и представители на трите политически сили, внасяли законопроекти за насърчаване на доброволчеството от началото на годината - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и "БСП-Обединена левица". Сред начините за насърчаване на доброволчеството, около които се бяха обединили политически партии и граждани, са подкрепа за организациите, които работят с доброволци, без ненужна административна тежест за доброволците, възможност за платен отпуск за доброволческа работа.
Зам.-министърът на младежта и спорта Петър Младенов. Снимка: БГНЕС
Представителите на трите политически сили имаха консенсус около нуждата от приемане на Закон за насърчаване на доброволчеството и изразиха готовност законопроектите на различните партии да бъдат обединени в един общ, се посочва в съобщението.