Днес, 27 декември, се навършват 10 години от трагичния инцидент през 2003 г. когато след самоубийствената атака с камион-бомба срещу базата ни в Кербала, загинаха петима български военнослужещи, а други 27 души от контингента бяха тежко ранени.
Още: Седмична прогноза за времето за 6-12 януари 2025 г.
Още: Чака се засилен трафик около границите и вътре в страната на 5 януари: Къде да внимаваме?
На 27 декември 2003 година, в 12:45 часа местно време (11:45 часа българско време) кола-цистерна се взривява в близост до оградата на район № "1" (Индия), където е щабът на българския батальон. Тя пробива загражденията и се взривява в близост до оградата. Така причинява големи разрушения в лагера, където се намира щабът на нашия батальон. В резултат загиват четирима български военнослужещи. Те са капитан Георги Христов Качорин – командир на рота, старши сержант Иван Христов Инджов – командир на отделение, младши сержант Антон Валентинов Петров – командир на отделение, редник Свилен Симеонов Киров – мерач, припомня БГНЕС.
Разрушена е и сградата на щаба на батальона. Бойците от район "Индия" са евакуирани в друг район. Ранените - 27 военнослужещи пък са евакуирани в Багдад, в полската дивизионна болница в Бабил и в медицинския пункт в българския батальон. На 28 декември 2003 г. обаче въпреки положените в болницата в Багдад , почива и пети български боец - лейтенант Николай Ангелов Саръев.
Анализът тогава показва, че около 12:45 ч., по сигнал от два поста в района на база "Индия" за явна заплаха за самоубийствен атентат с камион-бомба, северозападно от базата, караулът и групата за бързо реагиране откриват стрелба по движещия се камион. "Въпреки успешните попадения и безжизненото състояние на лицата, намиращи се в кабината, камионът-цистерна продължава движението си по посока на сградата. По всяка вероятност цистерната е взривена дистанционно, като минута преди взрива базата е обстреляна допълнително с минохвъргачен огън и ръчна противотанкова гранатохвъргачка /РПГ/. В резултат на взрива и мощната ударна вълна се срутва оградната стена, както и почти всички стени от северната страна на база "Индия". След около 10 минути е извършен подобен атентат и в центъра на град Кербала, непосредствено пред сградата на Кметството и в близост до сградата на местната полиция. Петнадесет минути по-късно се извършва атентат и срещу Логистичната база на многонационалната бригада под полско командване", се казва в него. Там е посочено, че при нападението българските военнослужещи са проявили висок професионализъм и хладнокръвие при неутрализиране на атаката и с действията си те са предотвратили по-големи загуби и разрушения.
Още: Кой има имен ден днес, 5 януари 2025 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 5 януари 2025 г. (неделя)
Капитан Георги Качорин е роден на 8 март 1974 г. в гр. Разлог. Завършва ВВУАПВО "Панайот Волов" и започва кадровата си военна служба през 1998 г. Последната му длъжност е командир на рота в българския батальон в Кербала. Той е бил семеен, с едно дете. Със заповед на министъра е произведен в звание майор и е отличен с награден знак "За вярна служба под знамената" I степен.
Старши сержант Иван Инджов е роден на 19 юли 1967 г. в село Устрем, Хасковско. Завършва средно образование. В редиците на Българската армия е от 1994 г. На кадрова военна служба е от 1996 г. Последната му длъжност в българския батальон в Кербала е командир на отделение и той е семеен, с едно дете. Със заповед на министъра е произведен в звание офицерски кандидат и е отличен с награден знак "За вярна служба под знамената" I степен.
Още: Най-важните новини за деня: 4 януари 2025 г.
Още: Найден Тодоров: Министерство на културата няма да получи по-малко пари
Младши сержант Антон Петров е роден на 14 декември 1977 г. в град Русе. Завършва ССОВУ "Г. Измирлиев". На кадрова военна служба в Българската армия е от 1996 г. Последната му длъжност е командир на отделение в българския батальон в Кербала. Със заповед на министъра е произведен в звание офицерски кандидат и е отличен с награден знак "За вярна служба под знамената" I степен.
Редник Свилен Киров е роден на 11 юни 1978 г. в град Добрич. Той е на кадрова военна служба в Българската армия от 2001 г. В българския батальон в Кербала е бил мерач. Със заповед на министъра е произведен в звание офицерски кандидат и е отличен с награден знак "За вярна служба под знамената" I степен.
Лейтенант Николай Саръев е роден в град Крумовград на 26 март 1977 г. Средно образование завършва в училище с изучаване на английски език през 1995 г. и висше - във ВВУ "Васил Левски" през 2000 г. - профил "Войсково разузнаване". Служил е като командир на взвод в 68-ма бригада "Специални сили". Завършил е курс по граждански проблеми и психологически операции във Форт Брак - Северна Каролина. Със заповед на министъра е произведен в звание старши лейтенант и е отличен с награден знак "За вярна служба под знамената" I степен.
Още: Киселова отива в Калофер, за да отбележи рождението на Ботев
Още: След смъртта на младо момиче: Нов протест блокира пътя Кюстендил-София
Изпращането на български военен контингент в състава на Многонационалните сили в Ирак беше регламентирано от Решение на 39-тото Народно събрание от 29 май 2003 г. за "разрешаване участието на Република България в четвъртата фаза на операцията в Ирак – "Стабилизиране и възстановяване", и изпращането и разполагането на пехотен батальон от Българската армия и на отделни военнослужещи на територията на Ирак под централното командване на САЩ и командването на Многонационалните сили. В изпълнение на това решение, в продължение на две години в мисията на Многонационалните сили в Ирак участваха пет пехотни батальона, всеки от които в състав до 500 кадрови военнослужещи при шестмесечни ротации. Българският контингент бе включен в състава на Многонационалната дивизия "Център-Юг" под полско командване със задачи да осигурява реда и да подпомага възстановяването на граждански обекти в района на гр. Кербала, а от есента на 2004 г. - в провинция Дивания. Следващото 40-то НС през 2006 г. разрешава изпращането на български военен контингент в хуманитарна мисия по охрана на Центъра за временно задържане и закрила в лагер "Ашраф" в състав до 155 военнослужещи. Той бе закрит и затова от 13 юни 2008 г. НС разреши контингента да изпълнява хуманитарна мисия по охрана на задържани лица, преминаващи програма за реинтеграция в обществото в база "Кропър" - Багдад, за времето от 15 юни до 31 декември 2008 г. включително.
За целия период на участие в операцията в Ирак - от 22.08.2003 г. до края на 2008 година, България е участвала с 11 контингента с обща численост 3 367 души. За издръжката, транспорта и оборудването на българските контингенти за периода на операцията в Ирак са изразходвани 155 343 000 лв. Жертвите, които дадохме в хода на операцията, са 13.