Едно смразяващото събитие от последните дни потресе цяла България и ни накара да се замислим за сигурността си. Жестокото убийство на журналистката Виктория Маринова от Русе постави много въпроси. Един от тях е свързан с потенциално опасните места, които не бива да се посещават по тъмно. Има ги във всяко населено място.
Още: Община Бургас предлага конкурс за идеен проект за дупката центъра на града
Още: С коледен базар ученици от Бургас помагат на възрастни и на сираци
Анкета сред бургазлии, направена от кореспондента на Actualno.com в Бургас, показа, че според хората изoставените сгради, строежите, районите край училищата, неосветените паркове и улици трябва да ни държат нащрек, дори и през деня. Много от жителите на Бургас смятат, че e добре да се пазят сами и да бъдат бдителни, дори когатo ползват банkомати в центъра на града.
Какво е мнението на институциите, които се грижат за нашата сигурност?
Говорителят на РДВР Бургас Цветелина Рандева твърди, че градът отдавна не е в класацията на така наречените "опасни" места за живеене. Според нея, повечето убийства в последните години са от битов характер. Семейни разправии, потопени в кръв, банкерката Павлина Йовчева, убита заради неотпуснат заем, стълкновения пред дискотеки и други от този род продължават да пълнят полицейската хроника и никой не го отрича. Но много от потенциално опасните места в града вече са добре осветени и хората се чувстват по-спокойни, казва Рандева. За това допринесоха европейски оперативни програми, с парите от които беше поставено осветление. Част от лампите се захранват със слънчева енергия и не представляват интерес за крадците. Така доскоро тъмни и страшни улици и паркове вече не крият опасност, смята Рандева.
Още: Община Бургас взе участие по проект за развитие на Черноморския регион
Още: Две читалища от Бургас са одобрени за финансиране от Министерство на културата
Невралгични точки все още има и те са познати на повечето бургазлии. Градинката до една от пощите в града, известна като Старата поща, събира съмнителни лица. Същото се отнася за така нареченото Немско училище - изоставена сграда, за която Община Бургас имаше доста проекти, все неосъществени.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Бургас оглави Индекса на местната система за почтеност за 2024 г.
Още: Кметът на Бургас поиска помощ от депутатите за местната детска болница
Камерите, които общината постави на много места в града, са едно добро решение в посока сигурност. Според Андрей Рунчев, директор на общинското предприятие "Транспорт", видеонаблюденето вече е доказало своята ефективност. Полицията е успяла да разреши много случаи с негова помощ. Това е причината поставянето на камери да продължи, не само в рамките на града, но и в по-отдалечените квартали и селища в общината. Рунчев твърди, че кражбите са спаднали с 30 процента след поставянето на камери на възлови места. Според него превенцията е изключително важен фактор.
Полицаите, патрулиращи с автомобили, а през лятото на велосипеди, внасят респект и сигурност в града, казва още Рунчев.
Има още безброй неща, които институците могат да направят за да защитят гражданите от посегателства. От обществото зависи и то трябва настоява за това, с всички демократични средства. Но да не забравяме и истина, която е казал народът – за вълка и неговия врат.
Още: Пътешествие във времето и коледна фотосесия очаква посетителите си в Музея на невъзможното в Бургас
Още: В бургаския квартал "Победа" изграждат лодкостоянка за 275 лодки