Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Празникът на чевермето в Златоград събра хиляди (СНИМКИ)

08 май 2023, 20:50 часа • 6268 прочитания

Златоград събра хиляди гости за празника на чевермето. Събитието тази година продължи три дена, като започна в петък с празнична вечеря с петохлебие и литийно шествие с чудотворната икона на св. Георги, както и празнична света литургия в събота по повод храмовия празник на църквата „Св. Георги Победоносец“ в Златоград.  

На най-многолюдното събитие домакините бяха облечени в народни носии. Гостите бяха приканени също да дойдат така пременени. Стотици спазиха „дрес код“-а и получиха право да влязат на поляните с чеверметата. 

Централният парк на града бе превърнат в автентично родопско селище от миналото.

Празникът на златоградското чеверме съвпадна с Гергьовден тази година - най-обичаният празник в Родопите, защото е единственият общ за християни и мюсюлмани.

Християните почитат „Св. Георги“ победоносец, който властва над нивите и стадата. Мюсюлманите пък почитат двамата светци – Хъдър и Иляз, покровители на хората, животните и плодородието. И наричат празника Хъдърлез или Адрелес.

На 6 май рано сутринта родопчани стават и се измиват с роса или изворна вода, за които се вярва, че в този ден са лековити.

Златоград за поредна година стана домакин на традицията, на неповторимия фолклор, на кулинарното вълшебство на местните майстори и изкусителното златоградско чеверме, каза в зората на празника кметът на общината Мирослав Янчев.

Десетки майстори от региона цяла нощ пекоха над 100 чевермета.

В празничната програма бе включена изложба на традиционни за региона ястия.

„Този празник е най-почитаният в региона. На 6-ти май ние празнуваме Гергьовден и Деня на овчаря "Адрелес". Всички сме около обредната трапеза, заети сме с готвенето на самия хляб, курбана. Освен това се правят баници от различни билки - от лапад, коприва, киселец. Правят се зелници, пататници, клинове, баклави, свиенички (точена кора, в която се слага месо, подправки, завива се и се пържи в масло), сърмички, булгур. И най-популярното - агнешко на фурна със зелен лучец и джоджен. Правят се люлки за децата, жените пеят песни, играят се хора. Най-традиционното в нашия регион е, че се мием сутринта на Гергьовден с вода. Тя през нощта стои под звездите и в нея са потопени здравец, листа от орех, клонче от дюля, цъфнало цвете. Хората смятат, че тази вода придобива магическа сила за храброст, сила и здраве. Закичваме се с повой за здраве през цялата година“, разказа Радка Терекиева от местното читалище.

Под звуците на около стотина каба гайди, родопчани в носии занесоха печените агнета от автентичното селище до централния площад.

Таня Кьоровска под съпровода на кмета на община Златоград Мирослав Янчев и ръководителят на гайдарския състав откриха празника с емблематичната песен за Златоград „Излел е Делю хайдутин“. 

„Днес искам да приемете зареждащата сила, която носи в себе си Гергьовден. Да се насладите на нашата родопска музика, на нашите песни и танци, на усмихнатата Родопа планина, на златоградското гостоприемство, защото Златоград не е просто град, както и Родопа не е просто планина. Те са усещане за живот“, каза пред гостите градоначалникът.

В неделя се състоя четвъртото гайдарско надсвирване.

„То  е доказателство, че в гените си носим любовта към “всичко българско и родно”. Стремежът ни е да възродим гайдарската традиция в Златоградско и именно нашите участници показват, че това е възможно: Симеон Велинов (4г.) и Ивайло Йорданов (6г.), които следват примера на бащите си - Антонио Пинев (15г.) и Емануил Пунев (28г.), една от емблемите на града ни, в областта на народното творчество, и член на журито - Серафим Кафеджиев (57г.), както и Андрей Сариев (67г.), който беше и най-възрастният гайдар в надсвирването, са най-смелите ни участници от Златоград, които потвърждават това, че гайдата не избира по възраст, а по дух и сърце. Специални поздрави на Серафим, който не само журира, а огласи площада с изпълнението на “Бързала Ружка”, с текст от Златоград, и “Пустиен Салих”. Емануил Пунев избра да се представи с автентични златоградски песни, което заслужава огромна подкрепа от всички нас, защото дава живот на позабравени мелодии за широката публика, но връща спомени за поколения назад! Сигурен съм, това ще даде кураж да изучаваме местния си и типичен фолклор, който ни отличава и вълнува по особен начин“, написа в профила си златоградският кмет.

Членове на журито бяха едни от най-големите имена в гайдарството - Тодор Кайков, Веско Козарев, Петър Янев и дамата в тази мъжка група - Теодора Игнатова, които професионално оцениха участниците. Липсваше само бай Диньо - Костадин Илчев, доайенът на гайдарското изкуство.

„Пожелавам му бързо възстановяване и скоро да грабне гайдата! Радостен съм, че цялата тази емоция днес се попълни от яркото присъствие на уникалната Веска Бабаджанкова, назована като звездицата на родопския театър и кралица на хумора“, заяви още Мирослав Янчев.

А надсвирването прерасна в надиграване и двете заедно направиха празника на Златоград специален и красив.

“Първи на хорото” - Златоград, “Опа - иха” от Рудозем, фолклорен състав "Евридика" от Момчилград, танцов клуб "Родопски кристал" от Мадан, детски танцов клуб "Хорце" от Бенковски, танцов клуб "Хоро" от Ерма река, детски танцов състав "Звънче" от Златоград, Националното училище за фолклорни изкуства от Широка лъка накараха земята да се тресе.

„Единство в разнообразието - това е да пазиш фолколора, а танцът е и здраве. Твърди се, че народната ни музика и танц се характеризират с 40 неравноделни такта, които повдигат вибрациите и оказват оздравителен ефект върху организма, а всяко хоро отговаря за определен орган. Дали е вярно - не зная, но знам, че сетивата ни са пълни, а умората от танца е блага“, казват златоградчани.

Още от Златоград: 

Кметът на Златоград предлага да превърне общежитие в дом за възрастни

Болницата в Златоград се сдоби с диагностична станция за образни изследвания

Обновяват многофункционална спортна площадка в Златоград

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес