Двете реки - Осиковска и Чурековска излязоха от коритата си и нанесоха редица поразии по пътната мрежа към селата Осиково, Чуреково и Михалково. Това наложи да обявим частично бедствено положение за тези три села“, каза кметът на Девин Красимир Даскалов.
В Осиково продължават дейностите по отваряне на пътя за селото, който е блокиран в началото, при фабрика "Флоурид", но пътят към Осиково засега все още не е проходим.
„Частичното бедствено положение остава в сила и днес. Вследствие на проливните дъждове в приземните етажи на къщи в Осиково тече много обилно вода. В някои от тях извира такъв дебит, достатъчен за три бутилиращи фабрики“, допълни Даскалов.
„Ниви, посеви – всичко е унищожено, цялата главна улица е изнесена. Три дни сме без път“, заяви кметът на девинското село Осиково Велин Палигоров.
Той разказа, че дерето до мината е изскочило, мостът е затапен и не може да се мине.
„На две места пътят към селото бе прекъснат. На ръка направихме така, че да минават леки коли. На пет места по дерето обаче пътят виси в нищото. Ако не се укрепи, ще останем пак без път. Мантинелите висят във въздуха. На входа на селото имаме големи свлачища. Прекият път, който слиза към Кричим, е затапен. Голяма маса се откъсна при чешмата на входа. Половината ливада отдолу и нива с картофи пропадна на пътя към гробището“, обяснява Палигоров.
На 1 август от всяка къща извирала вода. „От избата в къщата на Ангел Джуров извира вода с 10 литра в секунда. Излиза през прага му и се влива в двора на Стоил Чакмаков. От тази вода къщата му се е пропукала. Не знаем каква е тази вода. Извира вода в подземията на много къщи. Снощи пак валя, но по-слабо, не беше толкова проливен дъждът. Но докато не се направи отсечката на мината, държавата да се вземе в ръце, при всеки един порой ще оставаме без път. Колко години вървим през частна собственост – през тази мина, при всеки дъжд се затапва там дерето, водата върви към главния път и го разваля“, коментира кметът.
Той е благодарен, че в момента в селото се изпълнява проект за изграждане на улица. Изпълнител е фирма „ИСА – 2000“. Нейни работници с техника разчистват периодично пътя, за да може да се достави хляб на хората. Два дни карали с фадрома хляб и лекарства в селото.
„Имаме проект отдавна, готов за изпълнение, за да може да избягваме преминаването през мината, но все е нямало финансиране за него, това е най-големият проблем за селото, защото Петварско дере винаги затапва входа ни при мината и няма от къде да се минава“, допълни Палигоров.
Той се надява валежите да спрат, защото земята така е подгизнала, че цели градини са изчезнали напълно – отнесени от дъждовете и покрити с наноси.