Два са клиповете във Facebook, предизвикали паниката през тази седмица главно след ромското население, че е възможно държавата да вземе деца от училище без обяснение. Това твърди в свой разказ пред Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" Деян Колев, който е бил на среща в сливенското село Сотиря. Припомняме, че селото се прочу с бруталното изнасилване на малко момиченце, което почина и с опит за ново изнасилване на друго дете, от двама мъже.
Първият клип е видео от митинг от квартал "Факултета" в София, организиран срещу Националната стратегия за детето. Силно влияние тук оказва основният оратор – жена, която представлява алтернативна църква и обяснява как деца ще бъдат извеждани от семействата им, без да се зачитат каквито и да е права на родителите.
Вторият клип е още по-хитро правен. Това е част от видео, показваща извеждане на деца от полиция от едно от училищата в Асеновград. Оказа се, че видеото е старо, а случаят касае баща, нарушил ограничителна заповед от съда, заради което се е наложила полицейска намеса в защита на децата.
Колев разказва и, че родителите от Сотиря споделили, че са им казали как социални работници ще вземат децата на бащи, които не са припознали официално синовете или дъщерите си, семейства които нямат брак, бедни семейства, семейства, при които родителите са в чужбина, а децата се отглеждат от баби и дядовци. Това щяло да става "по новите закони" - кои обаче са тези закони, не било ясно на паникьосаните хора.
"След като обясних, че няма такава стратегия, не са приемани такива закони и нищо съществено не се е променило в законодателството по отношение на извеждането на деца от семействата, родителите се съгласиха че вероятно става дума за откровени лъжи, на които не трябва да вярват. Те споделиха, че имат пълно доверие на своите учители и са убедени че в училището в Сотиря децата са на сигурно място. Знаеха за процеса на деинституционализация и закриване на домовете за деца и се съгласиха че на фона на този процес е нереално да се мисли как ромските деца ще бъдат взети от техните семейства. Разговаряхме че много често социалните работници не се намесват дори в случаи в които трябва да се намесят - така например едно чудесно момиче от шести клас преди година бе омъжена два пъти от семейството си и отделът за закрила на детето не предприе нищо спрямо родителите.
Макар и нискообразовани, ромските родители в Сотиря се оказаха запознати с важни неща, които се случват в държавата и при по-спокоен разговор с тях приемаха аргументите ми. От разговора стана ясно, че страховете им се използват и от политически партии, но поне в Сотиря това не бе водещо", споделя още Колев.
За финал той изразява опасение, че заради тези случаи може родители да отказват да разрешават децата им да участват в извънкласни дейности и занимания по интереси, поради "плашилото" Стратегия на детето.