Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Неков: Ако община Силистра не се съобрази с исканията на хората за защита на чинарите, сезирам ЕК

29 юни 2016, 14:00 часа • 432 прочитания

Евродепутатът Момчил Неков реагира по отношение на казуса с Чинарите в Силистра.

В писмо, изпратено до медиите, Неков пише следното:

"Силистренци са против изсичането на дърветата. В гражданската инициатива "Да спасим чинарите на Силистра" за броени дни над 4000 души изразиха подкрепата си за запазването на чинарите. И аз питам, ако хората са против изсичането, а Вие представлявате хората, какво трябва да бъде Вашето решение? Ще обърнете ли гръб на Вашите гласоподаватели, на тези, които са Ви дали своето доверие? Ще се обърнете ли срещу тях? Да, това е въпрос на морал и съвест, но е и въпрос на отговорност", посочва евродепутатът.

"Запознах се с аргументите на общинската администрация през тези няколко месеца, защо се иска да бъдат изсечени дърветата - от това, че корените на чинарите нарушават целостта на тротоарните площи, а височината им не е подходяща за градска среда, че са неустойчиви при силен вятър и др. И всичките те са меко казано неприемливи. Всъщност, извинете ме, но само чинарите в Силистра създават подобни проблеми. Обещавате да засадите над 3000 млади дървета и храсти. Но защо трябва да унищожите тези, които са на вече 60 – 70 години?", пита риторично Неков.

"Ще Ви кажа защо. Защото е нужна повече далновидност при съставянето на новия проект за основен ремонт на бул. „Симеон Велики”. Защото проектът трябва да следва интересите и нуждите на хората, а не обратно. Защото архитектите трябва да имат визия за бъдещето на града, а не само на един булевард.

Освен това и в други градове от страната бяха спасени дървета – чинарът хилядолетник в кв. „Аспарухово“ във Варна, Защитената местност „Чинарите” до с. Белащица в Родопите, Булеварда с чинарите в град Вършец, Чинарът от с. Арчар, който е избран за „Дърво на годината – 2014“ и много други. Чинарите от кв. „Овча Купел“ в София през 2013 г. бяха спасени след преработен проект на голяма верига хипермаркети. Решения винаги има, стига да има желание за това", категоричен е той.

"За повечето от Вас очевидно е по-важно да не се повдигат тротоарите, заради корените на дърветата, а всъщност можете да вземете решение да се разшири пространството около ствола им. Няма нерешим проблем, има нежелание за решаването му", убеден е евродепутатът.

"Според зам.-кмета г-н Емил Гойчев имало и силистренци, които били благодарни на общината, че дърветата ще се режат, защото клоните им събаряли комините и чупели прозорците. Вярвате ли му наистина? Не ги виждаме тези съграждани г-н Гойчев. Но виждаме другите - хилядите, които се обявяват против. И онези, които са категорични, че ако се наложи, ще излязат на протест и ще направят жива верига, но няма да позволят старите дървета да бъдат премахнати.

“Опасно дърво няма, има опасни хора, които не ги поддържат и създават евентуално предпоставки за неприятни случки с падане на клони”, казва г-н Евгени Великов, който живее на ул. “Симеон Велики” в Силистра. Ето това наистина мислят хората, г-н Гойчев. Все още имате всички шансове да инвестирате въпросните над 3 милиона лева в интерес на гражданите на Силистра. Ако такава рехабилитацията на булеварда е нужна, разбира се трябва да се случи, но да я съобразите с истинските потребности на хората и спасяването на знаковите за града дървета", казва Неков.

"Държа да подчертая, че ще следим как се изразходват до стотинка разходваните средства, а именно това трябва да бъде в интерес на българските граждани, защото европейските институции ще следят също стриктно как се извършват процедурите и дали всичко свършено е в интерес на гражданите на град Силистра", изтъква Неков.

"Уважаеми госпожи и господа, убеден съм, че знаете, че при добро поддържане чинарите се запазват здрави и дълго време осигуряват чист въздух, сянка и прохлада през лятото и също така предпазват булеварда и пешеходните зони от силния снеговалеж през зимата. Те са естествена изолация от шумната и замърсена с автомобилни газове градска среда, като същевременно осигуряват дом на много видове птици и живи организми.

Надявам се, че ще вземете правилното решение да запазите това дървесно наследство. Гражданите ще изразят своята воля, ако не се съобразите с тях – едни заявяват, че ще организират жива верига, други граждански протести. Стигне ли се до там, ще сезирам и Европейската комисия с проблема. Защото, повярвайте ми, реализирането на проекта в сегашния му вид е против интересите на силистренци и престъпление спрямо градската природа.

На мнение съм, че избраните лица трябва да упражняват своите правомощия единствено и само в интерес на българския народ и вместо той да бъде затормозяван със събирането на подписи в подкрепа на запазването на тези емблематични за града дървета, предлагам общината сама да организира провеждането на местен референдум, който може да се проведе заедно с предстоящите президентските избори, което ще облекчи финансово процедурата и ще даде пълна яснота около това какво казва суверена, т.е. народа.

И нека, докато взимате своето решение, да се водите от факта, че тези дървета са посадени преди да са родени много от Вас, и могат да живеят дълго след нас", пише още Момчил Неков.

"Решението е Ваше. Но хората ще съдят по делата Ви!", завършва писмото си евродепутатът.

Actualno.com припомня, че преди време стана ясно, че положената около 106-годишния дъб от Дунавския парк в Силистра настилка задушава дървото и пречи на доброто му развитие.

Въпреки че впоследствие част от настилката над корените на дъба е премахната, е необходимо да се ликвидира още значителна част от нея, за да се осигури доброто му развитие в бъдеще.

"Задушаването" на дърветата в градска среда чрез асфалтови, бетонни и други настилки е честа практика за България, като обикновено има погрешно разбиране каква площ е необходимо да бъде оставена открита, за да може кореновата система на гигантите да получава достатъчно хранителни вещества и въздух.

Според специалисти, минималната площ, която е необходима на едно дърво, за да "диша" е поне колкото е размерът на короната му. В противен случай, това води до заболявания, гнилостни процеси и погиване на дървото, алармираха тогава природозащитници.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес