Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учителят на 21-ви век прилича на този от 18-и, само че е дигитален

20 октомври 2020, 14:34 часа • 11498 прочитания

Вчера, разлиствайки една стара прашна книга на тавана, изведнъж ми попадна много интересен текст, който описва задълженията на учителите в миналото. И се замислих какъв е бил учителят едно време, как професията се е променила толкова много и същевременно е все същата, дори след като са минали векове.

Изискванията към българския учител винаги са били завишени. От него се очаква да направи много от малко и от нищо нещо. Но пък може би заради това хората, които работят тази професия, и не само я работят, но и я живеят, са толкова изобретателни и адаптивни.

Ако по времето на килийните училища от учителя се е очаквало да се грижи за отоплението на стаите през зимата и да следи за това какво чете в свободното си време, то днес задълженията отново, доста надхвърлят просто преподаването на един урок в час.

Замислих се защо е така. Всъщност да си учител, само да преподаваш математика, български, литература, история, география и т.н. ли означава? Или всъщност учителят е този, който може да влияе на нагласите, мислите, вярванията и възможността на децата да мислят самостоятелно.

Да, у дома се формира голяма част от навиците, но истината е, че от един момент нататък по-голямата част от времето си децата прекарват в училище и ролята на учителя като възпитател, ментор и фигура на авторитет няма как да бъде омаловажена.

Още нещо интересно, което ми направи впечатление, е, че за способностите на учителя всъщност винаги се е съдило по това как се справят неговите ученици, какви постижения имат и колко добре успяват да се справят с материята, която изучават заедно с помощта на своя учител.

Наистина е така. Ако учителят прави всичко със страст, почти невъзможно е да не увлече цялата класна стая. Един урок по математика или литература могат да изглеждат съвсем различно, ако са разказани и преподадени по различен и иновативен начин.

Затова е много важно учителите днес да са инициативни и да работят за собственото си усъвършенстване. И много от тях наистина го правят. Допълнителна информация онлайн, специализирана литература или просто качествена художествена такава. Учителят, подобно на лекарите, учи цял живот. От света около себе си, от учениците…

Проблемът е с времето. На всички ни се иска понякога денят да е повече от 24 часа, защото не смогваме със задачите. Затова, за да спестят време на българския учител, издателство Клет България създадоха специална програма, насочена именно към усъвършенстването на учителите: “Дигитален учител”. А програмата ще помогне на педагозите да придобият задълбочени познания и увереност в използването на онлайн ресурси и приложения, учебен процес и оценяване с технологии и социални медии.

Представете си с лекота да можете да инкорпорирате онлайн ресурси, за да могат децата удобно да достъпват информацията на мобилните си устройства. Дигиталната ера поставя предизвикателства пред нас, но и ни помага до голяма степен, стига да ѝ се отдадем и да се оставим да ни напътства. Толкова много креативност и възможности - от това да имаме дигитални дъски, през това да можем умело да боравим и разбираме социалните медии. Да събираме всички в дигиталните класни стаи (само ако се налага, защото на живо винаги е много по-добре и приятно) и да раздаваме онлайн домашни, които учениците, нека си го признаем, вече няма как да изгубят, защото виртуалните мишки не ядат дигитална хартия.

Така само за два дни, в две поредни седмици, всички изявили желание да подобрят дигиталните си умения ще могат да се похвалят с грамота, която да удостовери успешното преминаване през курса на обучение.

А за още повече добавена дигитална стойност програмата е специално разработена съвместно със SoftUni, които от години имат утвърдена репутация на специалисти по дигитално обучение.

Интересът към програмата вече е огромен и броят на записалите се непрестанно расте. А това е само още едно доказателство за това, че българският учител е не по-малко целеустремен и доказан професионалист, отколкото колегите му в световен мащаб. Талант и себеотдайност, дигитален отпечатък и мисия в живота - това е рецептата на българския учител.

Повече информация можете да откриете на www.klett.bg

 

 

Илиана Симеонова
Илиана Симеонова Отговорен редактор
Новините днес