Изследователи от университета Тунцзи в Шанхай са създали течен материал, който може да се реже или да се слепва в различни форми. По структура той напомня на желатин, а всъщност това е просто вода, покрита с нанослой от фидрофобен материал.
Изследователите са разширили предишните методи за използване на хидрофобни субстанции за създаването на стабилни водни топчета и непромокаеми тъкани. Като изсушили гел на основата на силициев диоксид върху стъклена повърхност, учените успели да получат слой от силициеви частици с дебелина само 20 нанометра.
Водните капки на тази повърхност се покриват от един слой силициеви частици, което позволява на изследователите да твърдят, че са получили монослой, или слой с дебелина една молекула. Затова материалът остава прозрачен, за различа от други течности, които остават мътни заради хидрофобния материал.
Новият материал е наречен "течен пластилин". Когато се движи с фидрофобни инструменти, материалът съхранява своята форма, но две капки лесно могат да се слеят в една като обикновени капки вода.
Течният пластилин може да се използва за течни увеличителни стъкла. Учените също са изяснили, че химичните вещества, добавени в този материал, се разпространяват по-бавно, отколкото в обикновена течност, в резултат на което се забавя процесът на химични реакции.
По такъв начин този материал може да се използва като миниатюрна колба, в която всички химични реакции ще се наблюдават лесно.