Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да предпазим електронната си кореспонденция от нежелано следене?

26 август 2013, 16:28 часа • 27417 прочитания

В края на миналата седмица САЩ официално призна, че между 2008 и 2011 година Агенцията за национална сигурност (АНС) неправомерно и напълно незаконно е прихващала имейл кореспонденция по време на разследване на хора, заподозряни в тероризъм. Десетки хиляди лични имейли на американски граждани или чужденци намиращи се на американска територия са били достъпени в разрез с етиката и законодателството в САЩ.

Как можем да сме сигурни, че имейлите ни се четат само от нас и от изпращача? Можем ли да вярваме, че информацията ни е защитена и до нея нямат достъп трети лица? Ето и няколко съвета от ICN.BG какво да правим, за да е по-трудно някой да бърника из съобщения, които са конфиденциални.

След като скандалът в САЩ придоби популярност и широка гласност, множество потребители си зададоха въпроса доколко техните имейли са конфиденциални и дали сървърите, на които се съхраняват, не се прослушват и не са обект на следене? Решението на този казус е да съхранявате имейл и чат кореспонденцията си при локален доставчик или на ваши собствени сървъри.

За да гарантирате сигурността на имейл кореспонденцията, IT експертът в областта Борислав Бориславов дава следните съвети:

"На първо място се убедете, че всички имейли и съобщения, които изпращате се криптират. Криптирането на данните ги прави достъпни само за вас и отсрещната страна. В момента най-доброто решение са така наречените S/MIME сертификати, които осигуряват сигурност като удостоверяват реалния изпращач на писмата и имат възможност да криптират съдържанието на писмото, така, че дори и писмото да бъде прихванато съдържанието не може да се прочете, без публичния ключ. Цифровите подписи удостоверяват самоличността на изпращача, а криптирането предпазва съдържането.

Второто изключително важно условие е да знаете къде точно се съхраняват вашите писма или по-точно къде се намира сървъра, на който се пазят техните архиви.  За съжаление никой от нас не е сигурен къде се намират физически писмата ни в публичните пощенски услуги, дори и платените. А дали имейлите ни се четат и от конкретни служби, винаги ще бъде въпрос, който всеки си задава.  Препоръчвам да се убедите, че вашите имейли, чат хронология, файлове и контакти ще бъдат достъпни само за вас и няма да станат обект на незаконно подслушване и прихващане, било то от хакери или както в избухналия скандал - Агенцията за национална сигурност на САЩ или която и да е друга държава. Използването на професионална услуга в разработката, на която е залегнала на 100% сигурността гарантира неприкосновеност на данните и пълна конфиденциалност.

Винаги се стремете вашата информация да е на сървър под ваш контрол – ваш собствен или такъв на локален доставчик на хостинг услуги. А защо не и да използвате unified communication продукт с високо ниво на сигурност, който съхранява данните на сървър в България?”.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес