Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изследване на Оксфордския университет: Русия води хибридна война с 9 държави

21 юни 2017, 08:51 часа • 5714 прочитания

Вълна от цифрова пропаганда, идваща главно от Русия чрез автономни компютърни програми - ботове - разпространява фалшиви информации, за да манипулира общественото мнение в целия свят. Това сочи британско изследване, представено във Вашингтон, предаде БГНЕС.

Проучването на Окфордския университет разкрива използването на ботове в социалните мрежи, за да се въздейства върху политиката в девет страни: Бразилия, Канада, Китай, Германия, Полша, Тайван, Русия, Украйна и САЩ.

"Виртуалната пропаганда е едно от новите най-мощни средства срещу демокрацията”, пишат водещите изследването Фил Хоуърд и Самюъл Ули, които отбелязват, че следите от тези атаки идват главно от Русия, но и от Китай или от страните, които са цел на тази пропаганда.

"Има сграда в Санкт Петербург със стотици служители и милиони долари бюджет, чиято мисия е да манипулират общественото мнение в определен брой страни", уточнява подробностите Филип Хоуърд по време на представяне през медиите. "Руските техники например съдържат разпространение на множество противоречиви публикации", посочва Хоуърд.

"Става въпрос да се посее объркване. Не става въпрос непременно да се разпространяват фалшиви информации, а да се направят хората толкова безразлични към политиката, че да нямат повече намерение да се ангажират в нея", уточнява Самюъл Ули.

Екипът е анализирал десетки милиони публикации в седем социални мрежи по време на избори, политически кризи или различни "инциденти", свързани с националната сигурност.

В САЩ изследването оценява, че ботовете са имали влияние по време на президентските избори през 2016 година.

"Армии от ботове, които проследяват, препубликуват в Twitter или харесватвъв Facebook публикациите на даден кандидат го легитимират допълнително и той изглежда подкрепен повече, отколкото е реално", пишат още авторите на изследването.

Според експерти използването на ботове позволява иначе твърде трудни и изискващи много време задачи да бъдат решавани без непосредственото участие на човек. Според приложението им при различни случаи използването на ботове може де се прецени като неетично.

Предполагаемото влияние на Русия в американските избори, което може да е помогнало на Доналд Тръмп, е в основата на скандал в САЩ с разследването на възможна договореност между руските власти и предизборния щаб на Тръмп, самият той много активен в Twitter.

След избирането на Тръмп, Facebook обяви редица инициативи, за да с и сътрудничи по-тясно с медиите и да ограничи разпространението на фалшиви информации, посочва АФП.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес