Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хакерските атаки не са засегнали важни бази данни, казват от МТИТС*

03 ноември 2015, 13:30 часа • 7918 прочитания

Над 2 милиарда заявки в рамките на 24 часа са направени към един от големите институционални сайтове, около втория тур на изборите за местна власт в България. Това коментира заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Валери Борисов предвид продължаващите проблеми със сайтовете на редица държавни институции.

Заявките са сърцевината на т.нар. DDOS атака, за която Actualno.com писа подробно. По същество това представлява прекомерно количество трафик, отправено към сървъра на сайта-жертва с цел машината да бъде претоварена.

Валери Борисов подчерта, че атаките са само към информационните портали на институциите. Информационните системи, съдържащи различни данни на държавни институции, са защитени надеждно, категоричен беше той.

По думите му, атаката към информационните сайтове на държавни институции на 25 октомври е била само репетиция за хакерската организация около втория тур. Едновременното насочване на милиарди заявки е било организирано от адреси в Азия, Европа, Африка и др., съобщиха от МТИТС.

ДАНС трябва да кажат кой е поръчителят и каква е целта на хакерските атаки, заяви Валери Борисов. Той повтори, че анализът на ситуацията показва, че "проблемът е имиджов". Целта на хакерите по думите му е да покажат, че един вид държавата не може да си опази сайтовете, а е тръгнала да прави избори чрез електронно гласуване.

"Въпреки тази обстановка съм категорично за електронното гласуване", подчерта Валери Борисов.

Заместник-министърът каза, че на 1 ноември натискът от атаките към сайта на Централата избирателна комисия не бил толкова видим за интернет потребителите, тъй като експертите на „Информационно обслужване“ АД и екипът за реакция при компютърни инциденти в Изпълнителна агенция „Електронни съобщителни мрежи и информационни системи“ – CERT BG бяха взели необходимите мерки.

Екипът за реакция при компютърни инциденти към CERT BG, е отправил искане за съдействие до американския център US CERT. Паралелно с това българските институции работят в екип за отразяване на атаките, но отстраняването на последиците ще бъде по-скъпо от това, което вероятно е платено за организиране на необичайния трафик, добави Борисов.

Actualno.com потърси за коментар шефа на отдел "Киберпрестъпления" Явор Колев. Г-н Колев не пожела да коментира в подробности, защото тече разследване, но потвърди информацията ни, че част от засегнатите сайтове използват защита Cloudflare.

* Информацията е актуализирана.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес