С помощта на изкуствения интелект могат да бъдат оптимизирани процесите на рециклиране. Освен това сортирането на отпадъци може да бъде подобрено и нивата на рециклиране значително увеличени, съобщават от Българската асоциация по рециклиране.
Още: А1 с променено работно време в празничните дни
Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select
„Да опазваме природата е най-важната задача както на обществеността, така и на бизнеса, разбира се, и на домакинствата. В областта на екологията и рециклирането най-важното за нещата, за които може да се използва изкуствен интелект, са следните: кръговата икономика, която е много важна в рециклирането“, казва председателят на асоциацията Борислав Малинов в студиото на Bulgaria on air. Един продукт от неговото създаване до неговото загиване, трябва така да се конструира, че да генерира най-малко отпадъци. Това включва и лесното му разглобяване на съставни части. Изкуственият интелект помага на конструкторите инженери така да направят продукта, че той лесно да се разглобява.
Още: Български артисти и учени превръщат зрителите в Айнщайн за един час с помощта на изкуствен интелект
По-малко използване на скъпи материали
По думите на Малинов благодарение на изкуствения интелект за продукта се използват по-рядко земни минерали - литий, кобалт. "Ние можем да направим така, че да използваме по-малко от скъпите метали, с цел продуктът да бъде по-евтин за всички. С изкуствения интелект много удобно и лесно се контролират сметосъбиращите машини, защото с помощта на AI се създава график - изкуственият интелект праща машината на места, където вече са запълнени с 90%.
Още: HONOR X8b и Realme 12 5G с 25% отстъпка от Yettel при връщане на старо устройство за рециклиране
Още: В подкаст поредица Yettel разглежда темите за изкуствения интелект и различните поколения
Данните сочат, че в САЩ 22% от компаниите активно използват изкуствен интелект, 33% са направили първите стъпки, а 45% въобще не го използват", поясни председателят.
Важно е хората да научат няколко неща
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: А1 България е отличена с наградата „True Leader“ в телекомуникациите за 2023 г.
Според него изкуственият интелект е сложен за хората, но трябва да се научат на няколко неща: "Първо - да задават правилните въпрос, второто - на самата машина все още ѝ е трудно да разбира човешкия език. 56% от компаниите използват изкуствения интелект за автоматизация. 47% го използват за дигитален асистент. Но в същото време много хора ги е страх от AI".
Още: България е последна в ЕС по рециклиране на стари компютри и телефони
Малинов припомни, че тепърва предстои разширение на изкуствения интелект. Той поясни, че в момента съществуват много системи за сепариране на отпадъци, но те са много скъпи. При въвеждане на AI в тези машини, основно ще се използват датчици, а изкуственият интелект ще прави всичко останало. Така целият процес ще е по-евтин и много компании ще могат да го въведат в своето производство, обобщава председателят на Българската асоциация по рециклиране.
Още: Шест от най-популярните лица у нас призовават да оставим телефоните за празниците
Още: Xiaomi 14T: Качествена нощна фотография с обектив Leica (ВИДЕО)
Според него заплаха от уволняване на хора не съществува. Освен това до края на 2025г. в света 12 млн души занимаващи се с изкуствен интелект ще бъдат назначени на работа.