Хакерската атака срещу "Български пощи" е била с криптиращ вирус. Става въпрос за вирус, който блокира атакуваните системи, буквално ги "заключва“, като за да бъдат отключени, използващите вируса хакери искат откуп. Това потвърди министърът на електронното управление Божидар Божанов в Студио Actualno.
На изричен въпрос какъв е размерът на искания откуп, министър Божанов не отговори с конкретно число, а обясни, че е имало бележка за откуп: „Дали са търсили активно да си вземат парите – не са. Даже не съм сигурен – дори не знам дали имаше сума в това или искане да се свържеш с някой. Сумите най-вероятно се определят след като се свържеш, зависи от това какво си успял да удариш“.
Вирусът не е популярен, не е известен и ключовете за декриптиране все още не се разпространяват от организации, които оказват помощ в такива случаи, каза още министърът.
"Всички съръвъри на "Български пощи" бяха засегнати, включително резервните копия бяха унищожени. Криптовирусът си свърши работата и спря всички информационни системи на дружеството“, поясни министър Божанов. И добави, че няма данни някой да продава откраднати при пробива данни, нито е напълно ясно кой е отговорен за атаката. Заради нивото на киберхигиена в пощите не са останали и достатъчно следи, за да бъде проследен крайният извършител. Косвено уликите водят към Русия.
Министърът разкри и, че в момента никой не упражнява контрол в "Български пощи" относно киберсигурността. Затова ще има законови промени, така че Министерството на електронното управление и ДАНС да упражняват контрол по темата.
Той уточни, че до края на тази седмица (09.05 – 15.05.22) би трябвало всички услуги на "Български пощи" да работят. По негова информация, все още не работи функционалността "Международни пратки". Изплащането на пенсиите и социалните надбавки работи и е работило дори в деня на хакерската атака, но с малко изключение – за да си вземеш пенсията е трябвало да отидеш в пощенския клон по постоянния ти адрес.
Тролове - модерацията във Фейсбук
Във връзка с петиция, инициирана от доц. д-р Мартин Осиковски и касаеща механизмите за контрол на съдържанието в българското пространство на Фейсбук, министър Божанов насочи вниманието към подготвящия се в момента Акт за цифровите услуги. Това ще е европейско законодателство, като основна част от него касае начина на модерация на съдържание в социалните мрежи – механизмите за това трябва да са по-прозрачни.
Министърът беше категоричен, че на европейско ниво има далеч по-голям шанс корпоративни гиганти като Facebook да бъдат принудени да променят някои свои политики. На въпрос дали сега контролът върху съдържанието в българския Facebook е ефективен, отговорът беше: "Това е риторичен въпрос. Отговорът е не".
Божидар Божанов каза и друго – отговорни правоохранителни органи на национално ниво имат по-голяма тежест в искания за сваляне на съдържание от страна на Facebook. Става въпрос за прокуратурата, ГДБОП, МВР. Обикновено говорим за случаи като използване на социалната мрежа за извършване на престъпления, например педофилия, но в Студио Actualno дадохме интересен пример с фейсбук публикация на лидера на "Възраждане" и какво е отношението на модерацията от Facebook (Meta) в случая – повече във ВИДЕОТО: