Британски психолози са провели изследване, което сочи, че съвременните млади хора използват смартфоните два пъти повече, отколкото им се струва – средно по пет часа на денонощие.
"Самият факт, че използваме телефоните двойно по-често, отколкото си мислим, говори, че това поведение е станало автоматично, ние не го следим", пояснява Сали Андрюс, една от авторките на изследването, цитирана от Naked Science.
Самото изследване впрочем не се отличава с мащабност – учените събрали 23-ма доброволци и поставили на смартфоните им специално приложение за проследяване на активността на собствениците им, като фоксирали използването им в продължение на две седмици.
След този период данните се събирали, а самите доброволци отговорили на серия въпроси, които оценявали честотата и продължителността на използването на смартфоните за тези две седмици. Както станало ясно, няма строга зависимост между едното и другото – средно доброволците проверявали телефона 85 пъти на ден – макар да смятали, че са 40 или 50.
Според данните повече от половината от сеансите на използване на телефона (55%) се отличават с краткост и продължават не повече от 30 секунди. Най-много такива бързи проверки се правят през деня, докато по-дългите сеанси на използване се отбелязват вечер и през нощта.
Общо доброволците отделяли повече от 5 часа дневно на своя смартфон. Впрочем едва ли може да се каже, че такава автоматична привързаност към собствената джаджа е еднозначно лоша.
"От нашите данни е трудно да се каже доколко това влияе на когнитивните способности – казва Сали Андрюс. – Но някои други изследвания показват, че постоянната достъпност на смартфона снижава аналитичните способности и логическото мислене – всичко просто може да се провери в Google."