На 2 февруари честваме Петльовден – най-мъжкия български народен празник. Трапезата е отрупана с ястия, като задължително присъстват свареният петел и питата. В някои краища на България петелът, който по традиция се заколва на прага на всяка къща в деня на празника, се прави не на курбан, а на вкусна лучена яхния, която също се раздава на близки, съседи и приятели. Едва ли, ако традициите за този празник не са съхранени във вашето населено място, ще се втурнете да колите петел и да изпълнявате обредите, но пък нищо не ви пречи да повторите трапезата на Петльовден и да приготвите петел, закупен от магазина. Ако сте решили да приготвите трапезата на Петльовден така, както традициите повеляват, свареният петел задължително трябва да присъства на масата. Споделяме с вас вкусна и лесна рецепта за супа от петел за празника.
Трапезата на Петльовден не може без петел, вижте рецептата
Тъй като традицията повелява да се приготвя варен петел, тоест супа или курбан, ви предлагаме именно такава рецепта, макар да посрещат празника в някои части на страната с яхния от петел или дори с печено петле. За празничната петльова супа ще са ви нужни следните съставки:
- петелче, от което да вземете бутчетата и друго месце по ваш избор,
- 3-4 картофа,
- по един брой от следните зеленчуци – лук, морков и чушка,
- шепа фиде,
- подправки на вкус, сред които ключови и задължителни са магданоз, целина, черен пипер, сол.
Може да добавите любими билки и подправки като щипка мащерка или чубрица, както и няколко капки лимонов сок, люто пиперче или едно люто чушле.
Начин на приготвяне на супа от петле за трапезата на Петльовден
Измитото и почистено месце от петлето се вари във вода с малко целина и магданоз, които ще му придадат вкус и аромат. Когато се свари, магданозът и целината се изваждат, бульончето се прецежда, месото обезкостява и се добавят зеленчуците, почистени и нарязани – лукът, картофите, моркова и чушката. Оставя се да поври, за да омекнат зеленчуците, преди да се добавят подправките. Около 5 минути, преди да свалите тенджерата от котлона, следва да сложите и фидето в супата от петле. Готовата супа може да се гарнира със стръкче магданоз, подправи с капки лимон или люто чушле, ако обичате пикантните ястия. В случай, че лютата чушка е твърде силна като вкус за вас и е неприемлив вариант, а ви се иска да добавите леко пикантни нотки към ястието, добавете люто пиперче, но не и двете подправки заедно, за да не прекалите.
Не забравяйте да подадете купичка от супата на съседи, за да сте здрави и да има берекет през годината.