Помните ли ароматът на детството? Пухкавите сладки, приготвени с домашен мед и поръсени с пудра захар от отрудените ръце на баба ви, приведена над печката с дърва, докато дядо ви правеше чая от билки, набрани в гората… Аромат, който оставя трайна следа… на обич, на грижа, на щастие, на хората, които вече не са сред нас и безумно ни липсват…Аромат, с който не може да се сравни дори най-изисканият кулинарен шедьовър.
Изтупваме стария тефтер с рецепти от праха, изравяме спомените – красиви, чисти, преглъщаме болката от онова, което никога няма да се върне, и пресъздаваме аромата на отминалото детство и превъзходните бабини сладкиши, за да усетим отново онзи вкус, поръсен с обич, който така ни липсва днес в свят, пълен със суета.
Ще готвим с ръцете си, ще докоснем всяка съставка, ще потърсим онези липсващи ни частици от миналото и ще се постараем да открием някои от нужните ни плодове в старата дядова градина, за да се докоснем до земята и до онова, истинското, което правеше сладките изкушения така любими и различни с 3 стари рецепти за сладкиши от детството.
Стари рецепти за сладкиши или какво да приготвим от тефтера на баба
1. Прасковки
Тези цветни, поръсени със захарни , полепващ върху немирните ни детски пръстчета, вкусни сладки, бяха едно от изкушенията, които обожавахме и които тайно крадяхме от долапа, преди да ни ги поднесат на масата. За да ги приготвим, съхранили вкуса на детството, изровихме стара рецепта.
Необходими продукти:
- 3 яйца,
- по половин чаена чаша захар и олио,
- 600 гр. брашно
- 2 супени лъжици мед,
- чаена лъжичка сода,
- лъжичка масло,
- бурканче шипков мармалад или сладко от сини сливи, а може и друго, ако домашно или още по-добре – от плодове от нечия забравена стара градина от времето на детството.
Начин на приготвяне:
- Яйцата се разбиват със захарта, меда, олиото и содата и постепенно се прибавя брашното.
- Замесва се тесто, което трябва да е твърдо.
- От тестото се правят топчета, които се слагат във фурната на 160 градуса, докато добият розов цвят.
- Разбъркват се сладкото с маслото, мажат се топчетата от едната им страна и се съединяват. Овалват се в захар на кристали.
- Ако искате да придадете цвят на прасковките, може да закупите сладкарска боя или да го постигнете, както го правеше баба ви – с естествени оцветители – морковът е идеален за оранжевия цвят, а цвеклото за червения.
Приятна наслада с това пътешествие към детството.
Лесни и вкусни ОРЕХОВКИ само с няколко съставки
2. Домашни ореховки
Когато говорим за стари рецепти за сладкиши, не можем да пропуснем ореховките – така топящи се върху детските ни устни, така вкусни и истински. Бабите ни ги приготвяха само с 4 съставки, така че споделяме точно тази лесна рецепта от едно време.
Необходими продукти:
- по 300 грама орехи и захар,
- 2 ванилии,
- 3 белтъка.
Начин на приготвяне:
- Белтъците се разбиват на водна баня на слаб котлон, докато станат на пухкав сняг.
- Орехите се смилат.
- Добавят се към белтъците орехите, ванилията и захарта.
- Бърка се добре, сместа се маха от котлона и се изчаква да изстине.
- Правят се топчета – орехчета – с ръцете и се подреждат в тава за печене.
- Пекат се на умерени градуси.
Лесна рецепта, нали? Тайната ѝ е в хубавите домашни орехи. Имахте някога орех на двора на село? Проверете дали той няма да ви върне в милите спомени от детството си с плодовете си.
3. Локумки с бяло вино
Една истинска наслада, от която ни държаха далеч именно заради бялото вино, но която тайничко си крадяхме, а после дълго се криехме от бабината справедливост. Локумките с бяло вино заслужват своето място в топ 3 стари рецепти за сладкиши от едно време. И тук съставките, както в предходните стари рецепти, са малко – нещо, което е характерно за сладките изкушения от едно време.
Необходими продукти:
- половин чаена чаша масло, което трябва да е истинско краве масло, а не имитиращ продукт, а най-добре използвайте истинска мас, както го правеха бабите ни,
- половин чаена чаша бяло вино, естествено, че е най-добре да е домашно,
- чаша и половина брашно,
- 2 лъжици захар и лъжица сол,
- пакетче ванилия,
- пудра захар за поръсване,
- кутийка от любимия локум.
Начин на приготвяне:
- Брашното се пресява и поставя в купа.
- Маслото се разтапя, добавят се захарта и солта, изчаква се да се разтопят и се изсипва в средата на брашното в купата.
- Добавя се бялото вино.
- Замесва се тесто, което трябва да е меко.
- Разточват се 3 кори, чиято дебелина трябва да е под 5 милиметра.
- От корите с чаша се режат кръгове в чиято среда се поставя локум и се загръщат.
- Пекат се на 200 градуса в предварително загрята фурна.
- След като са готови се поръсват с пудра захар и ванилия.