Експертите са единодушни, че за производството на 1 кг качествен кашкавал са необходими минимум 10 литра мляко. Предлагаме ви обаче рецепта за кашкавал с по-малко мляко. Или, както още може да се определи: „сирене“ от кашкавален тип. Тоест, в останалата част на света кашкавалът се нарича „сирене“, някои използват названието „жълто сирене“. Във всеки случай думата „кашкавал“ се използва само на Балканите – освен в България, още в Сърбия и Румъния.
А ето и рецептата за домашно сирене от кашкавален тип или „жълто сирене“, познато в Бразилия като „колониално сирене“.
Рецепта за домашно колониално сирене
Съставки за приготвяне на домашно колониално сирене: 5 литра пълномаслено краве мляко, 45 грама сол, 5 милилитра течно сирище, половин чаша топла филтрирана вода.
Сипвате млякото в голяма тенджера и го оставяте да заври. Изчаквате да достигне температура 35°C, което трябва да отнеме около 10 минути. Когато това стане, сваляте съда от котлона.
Как се прави бяло саламурено сирене - оригинална рецепта за истински вкус
Съвет: най-добре е да използвате подходящ термометър за измерване на температурата в млякото. И без термометър ще разберете обаче, че е на тази температура, когато потопите пръст в него и успеете да преброите 10 секунди, преди да почувствате топлина.
В половин чаша топла вода разтваряте 5 мл течно сирище и 1 чаена лъжичка сол. Добавете ги към млякото, разбърквате и оставяте настрана за 40 минути - през това време млякото ще се сгъсти.
Съвет: можете да използвате самата капачка на флакона от сирището за измерване, обикновено тя е с обем 5 милилитра. Но все пак проверете, за да не объркате дозата.
Нарязвате млечната маса на кубчета с хоризонтални и вертикални разрези. Слагате отново тенджерата на котлона, този път докато достигне 43 градуса. Отстранявате от котлона и продължете да бъркате още 15 минути, докато се охлади.
Как се прави домашно сирене – рецептата, която трябва да си запишете
Съвет: разбърквайте добре, за да не загори на дъното!
Прецеждате така получената извара с помощта на голямо, здраво сито, оставяйки само малко течност (суроватка) в нея. Добавяте останалата сол и разбърквате с ръце. Завивате изварата в кърпа и я поставяте така във уред-форма с отвори или едра цедка, за да се отцеди останалата течност.
Съвет: за предпочитане използвайте чиста, суха ленена кърпа или тензух без мирис (внимавайте да не миришат на перилен препарат или омекотител).
Върху изварата с кърпата поставете тежест около 5 кг, като я притискате добре, за да се отцеди колкото се може повече течност. Оставете така за 2 часа на стайна температура или в хладилник, като обръщате изварата на всеки 30 минути.
Съвет: използвайте дъска при всяко обръщане, за да си улесните работата!
Накрая прехвърляте сиренето върху друга кърпа и го увивате добре. Съхранявате го в хладилника поне 1 седмица преди консумация, за да завърши процеса на зреене и да получите домашно твърдо колониално сирене със също така твърда кора, както си му е редът.
Съвет: през това време може да обръщате сиренето на всеки 12 часа, за да улесните процеса на зреене.
След тази седмица вашето прекрасно колониално сирене с нашенски кашкавален аромат и вкус е готово!
Приятен апетит!