Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как се прави традиционният родопски клин?

19 април 2024, 11:22 часа

В миналото Родопите не са били свързани с вътрешността на страната с удобни пътища, което неминуемо е затруднявало снабдяването с хранителни продукти. Родопчанката била принудена да приготвя храната за семейството само от собствената си градина. Фасулът, картофите и царевицата са част от характерните храни за Родопите.

В района се е гледала житната култура лимец, която траките ежедневно са използвали. Лимецът вирее на по-бедни почви и на голяма надморска височина (до 1500 м.).

Родопското кисело мляко е световен феномен, а всички млечни продукти тук са основна храна.

Смилянският боб - се превръща в емблема за местната кухня. Подобно е положението с картофите, наричани патати.  Домакинята разнообразявала ястията като съчетавала картофите с фасула, зелето с ориза, алабаша с картофите, фасула и лещата с картофите и други.

Приготвяла сърми (пилци) от кисело зеле с ориз и саздърма. Прибавяла към ястията пастърма, приготвяла букет от подправки. Не трябва да забравяме голямото разнообразие от горски плодове, диви гъби и билки, които могат да бъдат открити навсякъде из планината. Всичко това е една малка част от магията наречена родопска кухня.

Неустоим лимонов КЕКС: Най-обичаният десерт

Днес съвременната родопска кухня е съхранила и запазила в голяма част основите на автентичните родопски ястия и всеки, който обича кулинарните пътешествия трябва да опита патаник, клин, трахана и още безброй много родопски изкушения.

Как се прави традиционният родопски клин

Традиционният родопски клин представлява баница с плънка от ориз, яйца, сирене и много масло. Традиционният родопски клин е част от родопската кухня и си има своя рецепта. Ето един вариант, вкусна оризова баница с ароматно овче сирене и много масло.

Оризът се сварява до полуготовност и се охлажда. Замесва се тесто без набухватели - от брашно, оцет, сол и вода. Оставя се да почине половин час и след това се разделя на две топки, като едната е малко по-голяма от другата. Топките се разточват на тънки кори.

Пълнени чушки с ориз: Класическа рецепта

В купа се разбиват яйца с щипка сол, след това при тях се натрошава сиренето. Отцеденият от водата на варенето ориз се смесва с разтопено масло, а после се залива с яйчената смес. По-голямата кора се разстила по дъното, стените и част от външността на обилно намаслена тава с високи бордове. Вътре се изсипва плънката, която отново се покапва с масло. Отгоре се захлупва с втората разточена кора и след това се завиват крайщата и се намаслява обилно. Как точно се запечатват корите.

Пече се за 30 минути в предварително загрята на 190 градуса фурна, обръщаме баницата и допичаме за още 15 минути.

Да ви е сладко!

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес