Течният карамел може да бъде приготвен за бъдеща употреба - бутилиран и може да се съхранява два месеца на стайна температура, без да губи вкуса си.
На пръв поглед изглежда, че приготвянето на този десерт е трудно - понякога карамелът се оказва твърде течен, понякога твърде прозрачен и кристализира. Всъщност всичко не е толкова страшно, просто трябва да следвате някои правила и да избягвате грешки.
Как се прави течен карамел?
Когато правите карамел, най-добре е да използвате съд с дебело дъно, който разсейва по-добре топлината и не позволява на карамела да се свари прекалено бързо. За да стане карамелът много течен, загрейте на силен огън 500 г пудра захар, 1 супена лъжица оцет и 12,5 мл вода. Щом карамелът започне да стяга и светне, намалете котлона и много внимателно, за да не се изгорите, налейте 25 мл вода.
Гответе на силен огън още минута и отстранете от котлона. Добавете лимонов сок, за да запечатате готовото. Ако искате по-кафяв цвят, можете да оставите карамела на силен огън за още 1-2 минути, но внимавайте да не прегори.
За чудесно течен карамел добавете портокалов сок, осолено масло или ром. Течният карамел става още по-вкусен и подобрява десертите, с които се комбинира.
Как се приготвя крем карамел по стара традиция?
Как да си направим сух карамел?
Всичко, от което се нуждаете, е тенджера и захар. Имайте предвид обаче, че това не означава, че рецептата е толкова проста. Сухият карамел изисква вашето невероятно внимание и основното условие е в никакъв случай да не се смесва захар! Когато видите, че карамелът е започнал да се оформя, започнете да го „люлеете” непрекъснато, тоест правете кръгове с тигана, за да разхлабите останалата бяла захар. Продължете да готвите, докато карамелът стане златисто кафяв.
Защо не трябва да бъркате карамел?
Защото рискувате да го направите зърнест. Нека поясним: когато започнете да бъркате карамела с дървена лъжица, ще се образуват парченца захар, които няма да могат да се стопят.
Възможно ли е да се добави вода към карамела?
Ако искате карамелът ви да е по-мек и течен, можете да добавите малко вода по време на варенето. Принципът е същият като при сухия карамел: сварете бялата захар, като добавите една трета от водата спрямо количеството захар.
Как да избегнем кристализацията на карамел?
Малък трик - добавете буквално няколко капки лимон или оцет във водата. Така карамелът ще остане равномерен.
Как да проверите цвета на карамела?
Много е просто - вземете малко парче хартия за печене и го потопете в готовата захар. Цветът на карамела върху бялата хартия точно ще отразява цвета на крема - светложълт или дори тъмночервен.
Без шупли: Тайната на перфектния крем карамел
Традиционна рецепта за крем карамел
Съставки за 6 души:
· 1 литър прясно пълномаслено мляко;
· 8 яйца;
· 1 шушулка ванилия;
· 300 г пудра захар.
Загрейте фурната на 160°. Разрежете стръка ванилия на две по дължина и с върха на ножа изстържете ароматните черни семки в купа. Загрейте млякото с празната ванилия, след това го оставете да престои, покрито и отстранете от котлона.
В тежка тенджера загрейте половината захар и 4 супени лъжици вода на силен огън, без да разбърквате (около 5 минути), докато карамелът стане кехлибарен (твърде светлият няма да има вкус, а твърде тъмният ще има горчив вкус).
Изсипете карамела в тавата, като го накланяте във всички посоки, за да се разпредели равномерно, като внимавате да не се изгорите.
В купата със семената ванилия разбийте целите яйца с останалата захар, докато сместа побелее. Добавете млякото на тънка струя, като разбърквате внимателно, за да не образува пяна.
Изсипете сместа в тавата, след това я поставете в съд за печене, напълнен до половината с вода и печете във фурната за 45 минути на водна баня. Оставете крема да изстине и сервирайте, по желание с плодове или горски плодове.