Спагетите са любима храна на все повече хора по света. Приготвят се бързо, лесно, не изискват специални кулинарни умения, а сосът ви дава възможност да развиете въображението си и да включите съставки по ваш избор.
Като всяко просто ястие и спагетите си имат своите тънкости. Ето какво трябва да направите стъпка по стъпка, за да ги сварите правилно, така че да не са разварени или прекалено жилави.
1. Вземете голяма тенджера. Правилото е: за 100 г спагети ви трябва 1 л вода.
2. Не слагайте сол във водата, защото така ще забавите процеса на варене.
Тайната на най-вкусните спагети „Болонезе”
3. Популярно е да се добавя малко олио към водата, за да не залепнат, но много майстори готвачи отричат нуждата от мазнина.
4. Вземете цялото снопче спагети и го поставете вертикално в тенджерата. Не се изкушавайте да ги начупите, за да се поберат всички. Те започват постепенно да омекват и сами ще се поберат цели в тенджерата.
5. На пакета пише колко време трябва да се варят. Спазвайте това указание.
6. Не намалявайте температурата на котлона по време на варене и не поставяйте капак на тенджерата.
7. От време на време разбърквайте внимателно.
10 тайни на перфектния сос за спагети
8. Ако не следите времето за варене, проверявайте сами кога са готови. Разчупете един спагет с нокти и вижте дали в средата има малко кръгче недоварена паста. Тогава спагетите са готови и може да ги свалите от котлона.
9. Отдръпнете тенджерата от котлона и добавете 2 чаши по-хладка вода, за да прекъснете процеса на варене. След това изцедете спагетите с гевгир. Внимавайте да ги отцедите добре. Може да оставите чаша вода от варенето, за да го използвате после в соса.
10. Спагетите трябва да се отцеждат от водата, докато са още горещи. Не чакайте да изстинат. Не ги оставяйте под течаща вода.
11. Поставете ги отново в празната тенджера и започнете със соса. Може да добавите вече към тях зехтин или масло. Но трябва да знаете, че мазнината ще обвие само повърхността им и готовият сос няма да може да я овкуси добре.
Пригответе соса по ваш избор и вкус.
12. Най-вкусни стават спагетите, когато ги оставите да поврат няколко минути вътре в соса.
Как да направим вкусни спагети с кюфтенца и доматен сос?
А ето и няколко интересни факта за спагетите:
Спор за произхода на спагетите
Няма единно мнение откъде всъщност идва пастата.
* Още през 13-ти век немски пекари правят паста за първи път в символични форми на звезди, мечове, птици.
* За първи път спагетите пристигат в Италия чрез Марко Поло, който ги донася през 1295 г. при завръщането си от пътуване в Китай. В книгата си “Книгите на световните чудеса” той пише, че китайците консумират юфка.
* Според популярна теория арабите доставят макаронените изделия до средиземноморския басейн по време на арабските завоевания на Сицилия през 9 в.
* Според друга теория, пастата идва в Италия през Гърция.
Думата “паста” е от гръцки произход и означава “тесто, сладкарски изделия". В древногръцката митология се говори за бог Хефест, който прекарва тестото чрез устройство, като го превръща в тънки, годни за консумация нишки. Думата “спагети” от италиански означава “тънък низ влакна”.
Спагетите - национален специалитет на италианците
Италианците създават списък с критерии за производство и начин на приготвяне на спагети, които гарантират, че изделието е наистина оригинално. За истинска паста се счита само тази, която е приготвена от брашно от твърда пшеница и вода. Тя е здравословна и нискокалорична в сравнение с разпространените видове паста по света (вкл. и в България), които се приготвят от обикновено бяло брашно.
Храна за крале и просяци
През 17-ти век неаполитанците стават известни, че консумират основно паста. Това била предпочитаната храна за богатата част на обществото, но поради евтиния внос на непалско брашно и липсата на месо, спагетите се превръщат в основна храна и за бедните в Неапол.
Как се ядат спагети?
В началото спагетите се ядат с ръце от обикновените хора. Постепенно пастата се превръща в ястие, което се сервира в най-изисканите ресторанти. След добавянето на доматен със към сварената паста, започва използването на вилица. Италианците никога не използват лъжица, когато ядат спагети. Това е американски навик. В Италия просто завъртат вилицата срещу чинията.
В Италия средно човек консумира над 51 кг макаронени изделия на година.
Съществуват над 600 вида паста, позната с над 1300 имена.