Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето как бабите ни са приготвяли най-сполучливия ябълков оцет

11 ноември 2021, 17:36 часа

Всички ние знаем, че една от най-разпространените подправки в кулинарията, това е оцетът. Получава се след ферментация на плодове. За съжаление обаче продуктите, които ни предлагат по магазините, особено онези, чиято цена е ниска, не са това, което би трябвало да бъдат. В състава им обикновено присъства оцетна киселина, смесена с вода.

Ако искате да консумирате натурални продукти, нашият съвет е сами да си приготвяте оцета, така както са правили нашите баби.

Бързаме да ви споделим най-сполучливата рецепта, която още сега да тествате. Стъпките в приготвянето й не са никак сложни и ви уверяваме, че дори прохождащите домакини ще успеят да се справят по подобаващ начин.

Как се приготвя истински ябълков оцет?

1 стъпка: Избор на ябълки;

Макар, че търсим кисел вкус като краен резултат, най-добре би било да заложите на добре узрели и сладък сорт ябълки. Ако можете да си набавите домашни такива, още по-добре. Помнете, че в купешките се съдържат пестициди и е препоръчително да ги избягвате.

2 стъпка: избор на съд;

Нашият съвет е да си набавите голям стъклен трилитров буркан, каквито обикновено използвате при направата на зимнина. Ако обаче не ви се намира такъв под ръка, можете да приготвите оцета и в малко бидонче за кисело зеле. Единственото условие, към което трябва да се придържате, е да не позволявате на оцета да се докосва до метал по време на ферментация и след това.

3 стъпка: направата на ябълков оцет;

Започнете с измиването и почистването на ябълките. След това ги нарежете на големи парчета и ги прехвърлете в съда, който сте избрали да ползвате. Кипнете вода на котлона. На литър вода се добавят 50 грама захар. Когато разтворите кристалите захар във водата, оставете я да се охлади и след това залейте с нея нарязаните на парчета ябълки. Можете да поставите нещо тежко върху ябълките, с което да ги притиснете, така че да са покрити минимум 2 – 3 пръста с водата.

Пийте всяка сутрин ябълков оцет и мед на гладно и ще се случи ЧУДО

Накрая поставете марля върху отвора и ги оставете на място, където да бъдат огрявани от преките лъчи на слънцето.

4 стъпка: грижи за оцета;

Разбира се, направата на домашната кисела подправка не свършва с това. През първите 10 дни всеки ден трябва да я разбърквате с дървена лъжица. След 5 – я ден ще забележите как започва да понамирисва и на повърхността се образува коричка, която да разбърквате.

5 стъпка: прецеждане.

Ето, че дойде моментът, в който да прецедите оцета. Обикновено около 15 – 20 дни са напълно достатъчни, за да преминете към 5 –та стъпка. В случай, че времето е било облачно, можете да задържите и до 20 – ти ден. Прецеждането не е обвързано с някакви специфики. За целта е препоръчително да използвате марля. Преди това обаче е добре да изстискате плодовете с ръце, така че да могат да си пуснат повече сокове.

Накрая прехвърлете оцета в подходящи съдове и го използвайте са салати, ястия и всичко останало, за което решите.

Мария Стратиева
Мария Стратиева Отговорен редактор
Новините днес