Свещен е хлябът за българите, неразделно свързан с традициите и обичаите, с обредите – и с християнските, и с езическите, с тъжните и щастливите моменти, с делниците и с празниците. Не е случайно, че именно жито се вари и подава за душите на починалите, че именно върху хляба се изобразявали символите и смисъла на всеки празник. Не сядали без хляб старите българи на трапезата и не изхвърляли и трошица – вярвали, че е грешно да се изхвърли и къшей насъщен.
Днес сме много по-неблагоразумни в това отношение и често старият хляб отива в коша. Някои се досещат, че е нередно и го използват за храна на различни домашни животни. Ако обаче нямате такива, а старият хляб в кутията ви е жал да изхвърлите, то тези, предлагащи уникални вкусотии от стар хляб рецепти са точно за вас. Не са необходими особени кулинарни умения, нито време или опит в кухнята, за да дадете втори живот на стария хляб така, както самият той е символ на живота и възкресението, на новото начало.
От стар хляб лесни рецепти за вас
1. Баница от стар хляб
Може да не вярвате и да ви сте струва странно, но от стария хляб става уникално вкусна и бърза баница, която по нищо не отстъпва на тази, приготвена от кори. Трябва да ни се доверите и да опитате. Ще се влюбите във вкуса ѝ и се обзалагаме, че умишлено ще оставяте хляба да поостарее, за да се насладите отново на това кулинарно приключение за небцето ви. За да я приготвите, ви трябват освен стар хляб и следните продукти, които са изгодни и обикновено се откриват във всяка кухня, без дори да се налага да отскочите до магазина.
- 5 яйца,
- кофичка кисело мляко с масленост по ваш избор,
- 3 супени лъжици масло,
- половин чаша олио,
- 400 гр. сирене, което препоръчваме да е краве,
- 1 пакетче бакпулвер.
Рецептата е изключително лесна и не отнема време. Всички съставки се разбъркват добре без маслото, хлябът се прави на парчета и се добавя в сместа или се нарежда в тавичка и се залива със сместа – както желаете и както ви е по-лесно. Целта е хлябът да е напълно покрит със сместа и да поеме от нея. Пече се на около 200 градуса за 35-40 минути, като 3-4 минутки, преди да се извади от фурната се покрива с нарязаното масло. Имате бърза баница от стар хляб с ароматна коричка от масло – вкусно!
Всички домакини луднаха по най-вкусната рецепта за карфиол на фурна
2. Пудинг от стар хляб
- Ако търсите уникални, нестандартни и нетрадиционни от стар хляб рецепти, то вижте този пудинг със стар хляб и бърбън. Съставките, които ще са ви нужни, са повече и по-екзотични в сравнение с тези за баницата, но пък резултатът ще очарова всички и е наистина различно предложение. Необходими са ви за рецепта за заливка на стария хляб:
- чаша кафява захар,
- половин чаша царевичен сироп,
- 2-3 супени лъжици масло,
- щипка сол,
- 2-3 супени лъжици бърбън.
За пудинга са ви нужни:
- естествено хлябът, чиято среда следва да нарежете на кубчета,
- пакетче масло, като е важно да е без сол,
- чаша и половина захар,
- .4-5 яйца,
- 4-5 лъжици бърбън,
- пакетче ванилия или пръчка ванилия.
Начин на приготвяне:
На нагорещен котлон сварете заедно царевичния сироп, захарта, маслото и солта, тоест съставките з заливката, като бъркате непрекъснато, за да не загори на силния огън. След отстраняване от котлона се добавя бърбънът, както и сметана по желание. Приберете и използвайте, когато е необходимо, като може да се съхранява в хладилник поне няколко дни
За пудинга:
Смесете всички съставки за пудинга, като предварително разбиете яйцата и захарта. Изсипете тази смес в тавичка и печете във силна фурна за около час и половина. Може да излеете заливката и да поднасяте това удоволствие за сетивата.