Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За в. "Труд": Минеков и ГЕРБ оставиха своя цветист принос за историята в свободата на словото

08 декември 2021, 11:28 часа • 5264 прочитания

Изслушването на служебния министър на културата Велислав Минеков за действията му по отношение на вестник "Труд" станаха повод за скандали в Народното събрание. Припомняме, че той беше повикан по искане на парламентарната коалиция ГЕРБ-СДС след като полиция влезе в редакцията на медията, защото тя не я напуска, а според Министерството на културата е некоректен наемодател.

Вчера от партията на Бойко Борисов организираха акция пред министерството в подкрепа на медията.

Пръв днес думата взе депутатът от ГЕРБ Любен Дилов-син. "Министър на културата, предвождащ полицаи, е когнитивен дисонанс. В журналистическата си практика съм виждал неведнъж милиционери, които желаят да бъдат културни министри. Но културен министър, който мечтае и се държи като милиционер, виждам за пръв път", обяви той

Дилов препоръча на Минеков да разрешава споровете си с медиите чрез съда, а не чрез полицията. "Вашите действия бяха, меко казано, некултурни. Не ги наричам цензура, защото цензурата изисква известно усилие, може би някакво размишление, преценка", упрекна Дилов министъра и го сравни с вътрешния министър Бойко Рашков.

Отговорът не закъсня, като Минеков обяви, че за него било чест да го сравняват с Рашков. "Този дисонас вероятно ще трябва поне три дни да се обяснява на г-н Бойко Борисов, за да разбере за какво става дума, но са нужни усилия", отвърна на нападките Минеков.

"Защо нямаше извънредно заседание на НС, когато е бил спрян сигналът за излъчване на БНР", попита Велислав Минеков. Той изреди и затварянето на Би Ай Ти (BiT), сваленото предаване на Милен Цветков по Нова тв и когато беше затворена ТВ7. И попита защо нямало извънредно заседание на НС, "когато пред парламента биеха деца и журналисти" по време на летните протести от миналата година. Минеков изреди имената на редица уволнени журналисти и тв водещи, заради които също не са били провеждани извънредни заседания на НС. 

Министърът на културата обвини, че българските медии са били овладени от властта през подписване на договори за финансиране по оперативни програми.

Това предизвика на трибуната да се качи Йордан Цонев. Депутатът от ДПС напомни, че това е редовно заседание на парламента, а не извънредно.

"ДПС се отказва да задава въпроси. Ние наистина смятаме, че България е парламентарна република и министрите трябва да знаят този факт и да се отнасят уважително към работодателя си. Причината е наглото държане на този министър днес. Да поучава парламента! Всички въпроси, които каза, бяха изгледани в извънредни комисии. Това държание е абсолютно недопустимо, затова ние няма да вземем участие в тази процедура", заяви Цонев. 

"Минеков вън!", призова след него председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова

Александър Симов от БСП изрази изненадата си от ГЕРБ, че партията, която докарала медиите в България до 112 място по свобода на словото, излиза да прави пърформанси. В отговор на въпроса му министърът на културата уточни, че фирмата, сключила с Министерството на културата договор за наем на помещенията, където се помещаваше "Труд", е плащала само 5,50 лв. на кв. м за един декар площ.

"Такъв наем няма в района, никога не е имало", заключи Минеков, като визира, че това е допуснал бившият културен министър Вежди Рашидов. "Аз обещах да върна това, което принадлежи на министерство и ще върна всичко, което министерството е загубило, не става дума само за този имот, за откраднати два етажа. Намерих случайно откраднат хотел на два етажа на морето, чудесен, с басейн, намерих открадната кола, върнахме я. Да, ще върнем всичко откраднато. Всичко ще дойде там, където му е мястото и вие ще дойдете там, където ви е мястото. Това, което се случва днес, е, че ние си върнахме откраднатата държава", установи служебният министър. 

Аз съм първият министър, който си е поискал през годините имуществото, обяви още Минеков. Дългът ще бъде върнат, дали със съд или доброволно, това ще се случи 

"Тия милиционерски номера да ни заплашва... Аз ви призовавам, когато има заплахи към когото и да било тук, поне да бяхте докарали Бойко Рашков да ни заплашва, щеше да е по-еротично, но от министъра на културата е смешно", реагира Тома Биков от ГЕРБ. Той попита по "революционни заслуги" ли Светослав Трайков, основен участник в миналогодишните протести, се намира в Министерство на културата.

На страната на министъра застанаха и от "Продължаваме промяната", чиято позиция е, че в случая става дума не за свобода на словото, а за търговски спор.

"Правилата да важат за всички. Търговски е спорът", коментира от трибуната председателят на ПГ на ПП Андрей Гюров. "Не става дума за свобода на словото", категоричен беше той. Има едни задължения, те не са изчистени и в този смисъл въпросът е ясен, посочи той. "Доколкото разбрахме, медията не е наемател на имота", допълни Гюров и призова държавата да си използва имотите по предназначение. 

"ГЕРБ са академици в потъпкването на свободата на словото", добави и Явор Божанков от БСП. Той обвини бившите управляващи, че лепят етикети за свобода за словото, като използват частно-правен спор. 

"БНТ, бТВ и Нова бяха превърнати в булонки на управляващите от ГЕРБ, вестниците бяха унищожени, медиите бяха накупени и смачкани", включи се и Тошко Йорданов от ИТН. "Така че, ако дебатът е за свободата на словото, има много да се работи в тази посока, страшно много. Така че е хубаво понякога да мълчите, защото изглеждате не просто глупаво, а ужасяващо", препоръча на ГЕРБ председателят на групата на ИТН. 

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес