Военният министър и основен съветник на президента Румен Радев не вярва, че НАТО бързо ще ни даде модерно оръжие, ако ние дадем на Украйна.
"Модернизацията е дълъг процес. Трябва изключително внимателно да се следят процесите в другите страни, които предоставиха военна техника за Украйна, преди да се вземе окончателното решение". Това заяви министърът на отбраната Димитър Стоянов пред журналисти.
"Преди да се вземе решение за помощта за Украйна, трябва да се направи оценка на риска и то така, че да са ясни всички последствия за Българската армия, сподели още той.
"Ред е на 48-ото Народно събрание да направи своя оценка на риска и да вземе такова решение, каквото счита за приемливо за страната и за Българската армия". Такава оценка на риска е направена от 47-ото Народно събрание, което прие решение за оказване на военно-техническа помощ, припомни министърът на отбраната.
В отговор на въпрос от какви оръжейни системи може да се лиши България, за да бъдат предоставени на Украйна, без да се наруши националната ни сигурност, министър Стоянов заяви, че "първо трябва да видим това, което ще поиска украинската страна. Това, което беше декларирано пред мен от посланика на Украйна, е искане за предоставяне на зенитно-ракетни комплекси и на оперативно-тактически ракети. Определено от такова въоръжение ние няма как да се лишим. Ние нямаме излишно такова имущество, което може да предоставим на Украйна."
Все още се очаква отговор от Израел и САЩ на запитването за предоставяне на самолети, които да бъдат използвани за охрана на въздушното пространство в периода от изтичането на ресурса на МиГ-29 и въвеждането на въоръжение във ВВС на новите F-16. Очаква се да бъдат предоставени и оферти от Швеция и Франция.
"Следващата седмица представители на френската страна ще извършат оглед на инфраструктурата на летищата Граф Игнатиево и Безмер, където евентуално ще бъдат разположени транзитните платформи", съобщи министър Стоянов.
"С разсроченото изплащане на договора за вторите осем самолета F-16 няма да създадем дефицит", сподели министър Стоянов.
"Представили сме два варианти за бюджет на Министерството на отбраната за 2023 г. - за 2% от БВП и по указания на Министерството на финансите – за 1,85% от БВП. И при двата варианта са предвидени финансови средства за доставка на вторите осем самолета F-16", разясни той.