В момента Кирил Петков и Асен Василев са „наградени с повече доверие“ от останалите и са „личностно по-подходящи за такава обществена терапия“, каза по БНР социалният антрополог и политолог проф. Васил Гарнизов. „Има дух на коалиционност и той не се определя само от резултатите от последните избори - това бяха резултатите и от трите парламентарни избора. Мнозинството за промяната се е запазило като брой гласове, само че вътре са се преразпределили водещите актьори на промяната.“
За една седмица имаме пълна смяна на доминиращото политическо говорене, смята Гарнизов.
„Тук имаме опит за пълна публичност и пълно разголване – всички партии пред телевизора на живо си разказват програмите.“
„Предаването на живо трябва да бъде прекратено още от днес. През седмицата изобилстваха твърде много предложения за разходи и много малко предложения за приходи“, посочи още Васил Гарнизов, който определи преговорите на живо като „нова кръгла маса. Сега тази кръгла маса трябва да се затвори и в края на всеки ден да ни брифират по кое са постигнали съгласие и по кое не."
Особено имената не бива да се коментират публично, категоричен е проф. Гарнизов. „Направят ли грешката да тръгнат да коментират имената публично, вие ще видите какви лимонки ще гърмят, какви мини ще гърмят, какви истерии ще се развихрят. Каквото беше предавано на живо, беше. Тази седмица има нужда от друга технология.“
"Продължаваме промяната" (ПП) все още не е партия и носи рисковете от разпад на парламентарната група на формацията.
„Там имаме 67 депутата. Ние не знаем зад кой от депутатите какъв интерес стои. Не искам да казвам, че зад някой от тях стои някой олигарх. Ние просто не ги познаваме. Тепърва ние ще видим как Кирил и Асен ще работят със своята партия. Ще бъде изключително важно да удържат парламентарната си група да не се разпадне. Не искам да правя лоши внушения. Просто твърдя, че ние не знаем какво стои зад Кирил Петков и Асен Василев.“
„След това ИТН – също не е партия, също се опитва да стане партия. Предстои да видим кои хора и с какви интереси зад тях ще участват във формирането на правителство“, допълни политологът.
„БСП се опитва, поне част от нея, да върже ръцете на г-жа Нинова, която пък в тия преговори вижда своя последен шанс за оцеляване. За нея успехът на правителството е жизненоважен. БСП е по-ясен и предвидим партньор в тези преговори, отколкото другите участници“, подчерта проф. Гарнизов.
Според него Нинова е най-нелицемерният участник в тези преговори, защото е извадила открито определени лица, дори такива, свързвани с някои от катастрофите на прехода.
Според Васил Гарнизов Борисов трябва да бъде максимално избутан от българската история.
„Той трябва да остане като един лош спомен, като едно гадно прекарано междучасие, като една пауза в развитието ни, където сме пребивавали в аварийната лента на магистралата. Само това може да гарантира правенето на правителство. Забравят ли Борисов, ще забравим и за правителство.“
Гарнизов изрази мнение, че ако лидерите на партиите от коалицията не влязат в правителството, ще имаме продължение на духа на ерата „Борисов“ или на „Тройната коалиция“, където всичко важно се решаваше зад кулисите“.
„Правителството и президентът трябва да си разменят заложници. Защото това правителство не можеше да стане без президента Радев. За да не се случи разривът, който се получи между Филип Димитров и д-р Желев, трябва да си разменят заложници, ако искате дипломати – хора, които държат отворени канали и брифират непрекъснато едната и другата институция.“