Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши коментира двудневното си посещение в България. На брифинг в сградата на Европейската комисия в София тя отказа да обсъжда конкретни случаи и подчерта, че основната й цел е била координация с колегите й от офиса на европрокуратурата у нас за попълването на предвидения за България брой на европейски делегирани прокурори. Европейската прокуратура очаква да бъдат излъчени още 6-има кандидати от страната ни.
В първия ден от посещението си вчера, Кьовеши имаше срещи с главния прокурор Иван Гешев и с Министерството на правосъдието. Днес тя се срещна с четиримата наши магистрати, одобрени за европейски делегирани прокурори, а след това и с Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет, от която зависи излъчването на още шестима.
Тя избра България за първата страна, която посещава след встъпването си в длъжност.
Вече сме получили дела от националните власти и от ОЛАФ. Става дума за 300 случая и 120 частни жалби. Част от тях са от България, но не всички. Сигурна съм, че процесът от България към Европрокуратурата ще бъде ускорен, каза европейският главен прокурор Лаура Кьовеши.
Ще се вземе решение от коя компетенция са сигналите, които получаваме. Но ако има достатъчно информация, ще започнем разследване по всеки от тях, посочи още тя.
Ако българите имат сигнали, които са важни за нас, могат да ги докладват направо на Европейската прокуратура, каза Кьовеши и допълни, че само една независима съдебна власт може да въздаде правосъдие.
Тя напомни, че оглавяваната от нея институция се занимава със злоупотреби с европейски средства над 10 млн. евро. В този обсег попадат случаи на пране на пари, корупция, организирана престъпност на територията на повече от две страни от ЕС. Тази палитра от престъпни дейности не се докладва достатъчно, толерира се в полза на криминални организации, посочи главният прокурор на ЕС.
На въпрос относно санкциите по закона "Магнитски" за българи от финансовото министерство на САЩ, Кьовеши заяви:
"Не коментирам конкретни случаи, ще направя общ коментар. Всички ние сме европейски граждани и ще коментираме и разследваме престъпления, извършени в Европа и попадат в юрисдикцията на европейската прокуратура и сме готови да сътрудничим.
На въпрос кога европейските граждани ще видят първите резултати от работата на европрокуратурата, Кьовеши заяви, че дори ако един прокурор повдигне 100 отделни обвинения, не може да се заключи, че действа ефективно, ако не се видят резултатите от работата му в съда.
За съжаление, не можем да видим тези резултати в рамките на 1 или 6 месеца. В този кратък период ние ще започваме и финализираме разследвания, но няма как да обещая, че в рамките на 1 или 2 години ще виждаме присъди по конкретните разследвания, допълни европейският главен прокурор.
А какви са отношенията й с Гешев вижте в този материал.