У нас най-ключовите, най-знаковите обществени поръчки се обжалват. Това е шантаж, обжалване просто за спорта. Трябва да се прецизира кръгът от фирми и лица, които имат право да обжалват. В момента текстът към закона е много либерален. А логиката е следната - право да обжалва трябва да има фирмата или изпълнителят, който има потенциал да изпълни обществената поръчка.
ова заяви вицепремиерът Томислав Дончев в ефира на БНТ по темата с буксуването на ключови обществени поръчки у нас заради редица обжалвания на фирми, които бавят изпълненията на заданията.
Икономическият растеж у нас
Успяваме да поддържаме 3.5% - 3.6% растеж пред последните три години, каза Дончев. На нас ни е необходимо бързо да скъсяваме нивото с останалите държави членки. Трябва да се стремим над 4% растеж. В момента всички фактори за това са на лице - и експорта, и вътрешното потребление, категоричен бе вицепремиерът. Имаме завръщане на доверието и на потребителите, и на инвеститорите. Считам, че потенциалът на България за растеж е над прогнозите, които се коментират, уточни още Дончев.
Меморандумът с Гърция
Става дума за голямо съоръжение и така при всички случаи финансирането ще е хибридно. Това не е просто инфраструктурен процес, не е просто свързаност, заяви Дончев по отношение на подписания в Кавала вчера (06.09.2017 г.) Меморандум за разбирателство между България и Гърция за развитието на железопътната връзка „Солун-Кавала-Александруполис-Бургас-Варна-Русе“.
Важното е, че всеки подобен проект е политика, която отваря нови възможности. Ние трябва да интензифицираме сътрудничеството със своите съседи, като на първо място е важен политическият диалог.
Ние сме много малко свързани. Самият факт, че на река Дунав има само два моста е до голяма степен ограничение. Потенциалният трафик с Румъния предполага поне още един мост, смята вицепремиерът.
По думите му ние трябва да се отворим и към Западните Балкани, които трябва да се европеизират. И със Сърбия, и с Македония всякакъв тип връзки трябва да бъдат факт, категоричен бе Томислав Дончев.
Кохезионната политика е вид мерило в това доколко още вярваме в Европа. Ако вярваме, че този съюз има бъдеще, няма как инвестициите по сближаване да не продължат. Това е инструмент, който да гарантира, че общият пазар работи добре, коментира кохезионната политика на ЕС Дончев.
Според него дебатът за кохезионната политика има и екзотични измерения - не само да се инвестира в сигурност, но и в отбрана.