Енергийният министър Теменужка Петкова обясни, че хем ГЕРБ слуша протестите и най-голямата управляваща партия в страната разбира, че обществото иска рестарт на системата и нова Конституция, хем не смята, че трябва да подаде оставка и да има избори веднага. В същото време стана ясно, че темата за промяна на Конституция е обсъждана в ГЕРБ още през 2014-2015г. и това, в комбинация с исканията на обществото, са доказателство, че партията не използва Основния закон на републиката, за да остане на власт.
"Смятам, че темата с оставката на правителството беше широко обсъждана. На първо място, това, което смятам, че трябва в момента на България, е стабилност. Такава стабилност не може да се гарантира в условия на хаос, към който някои политици и политически сили се опитват да тласнат държавата. И аз все по-често си задавам въпроса – тези хора дават ли си ясна сметка към какво тласкат държавата и има ли някой, който е готов да поеме отговорността за това. Защото на фона на това, което предстои, последното нещо, което е необходимо на България е да има хаос в държавата и юмруци, които да се развяват.", каза енергийният министър пред BTV.
Ние от ПП ГЕРБ никога не сме били на власт заради самата власт. Смятам, че изборите са най-добрият барометър за това кой каква оценка ще получи от обществото, каза още тя.
На логичния въпрос тогава защо не чувате протестите и не отидете на избори? , Петкова отговори: "Правителството е легитимно избрано, държавата е стабилна. Не смятам, че има фактори, които налагат въвеждането на държавата в хаос, в една предизборна ситуация, която ще измести изборите с 2 месеца по-рано от редовните."
Печели ли време на ГЕРБ проектът за нова Конституция? "Не, идеята за нова Конституция е израз на това, че ние много ясно чуваме гласа на хората, виждаме какъв е дневния ред, който те искат да поставят – и той е свързан с това, че те искат рестарт на системата, искат нова Конституция, която да отговаря и да е адаптирана към настоящата ситуация, отговори Петкова. След това добави: "Разработването на нова Конституция отдавна се дебатира в ГЕРБ може би още от 2014- 2015г. Тези въпроси са били предмет на обсъждане. Но ето сега темата с Конституцията, с промените, които са необходими излезе много ярко на дневен ред и поради тази причина смятаме, че сега е един добър момент да се проведе тази дискусия."
Стана ясно, че министърът очаква ГЕРБ да събере необходимата подкрепа след консултациите с парламентарно представените партии по предложения проект, които започват днес.
"Именно за това са консултациите, за да видим каква е нагласата на останалите парламентарно представени партии. Смятам, че предложеният проект за нова Конституция е една много добра основа за дискусия. В рамките на дискусията, ако се стигне до такава, ще бъдат обсъдени вече всички предложения на останалите партии.", каза тя.
ГЕРБ трябва да събере 120 гласа от депутатите, за да започнат официално дискусиите по проект за нова конституция. До момента е ясно, че БСП отказа консултациите, от ДПС не са дали категоричен отговор. На 2-ри септември ще се проведат разговори и с партия "Воля" .Днес от ГЕРБ ще говорят с коалиционните си партньори - "Обединени патриоти", но поотделно - първо с ВМРО, а след това с НФСБ.