Българските власти трябва да ограничат икономическото сътрудничество с компании от Беларус, тъй като това е индиректна подкрепа за един диктаторски режим, заяви Стефан Тафров от „Демократична България“. Той припомни, че част от дейностите по българската отсечка на Турски поток бяха изпълнени от беларуска фирма, а също така бойни самолети Су-25 бяха ремонтирани в завод в Беларус.
„За „Демократична България“ това, което се случи със самолета на „Райънер“ е акт на държавен тероризъм в услуга на един комунистически диктатор, който се е вкопчил във властта. Това е безпрецедентно и поставя под изпитание много важна част от системата на международните отношения, каквото е въздухоплаването. Поставят се много фундаментални въпроси за бъдещето на авиацията“, заяви Тафров в сутрешния блок на БНТ 1.
„Беларус ни е много близка държава със славянски народ, но не бива в такива важни сфери да имаме подобни икономически отношения с един диктаторски режим. Това е въпрос на геополитически избор. Трябва да сме на страната на беларуския народ и всички демократи, но не и на страната на режима там“, добави той.
Бившият български посланик в ООН определи реакцията на Европейския съюз по темата с отклонения самолет и ареста на журналиста Роман Протасевич като достатъчна и много бърза. Той очаква подобна реакция и от Съвета за сигурност на ООН днес, където въпросът ще бъде разглеждан. Там обаче ключова ще бъде ролята на Русия.
„Сега е моментът Русия да покаже пред света дали ще поддържа тези терористични действия. Режимът на Лукашенко досега се подкрепяше от Русия, но той все повече се превръща в тежест – имиджова и икономическа. Президентът Путин може да окаже натиск, защото дори по време на Студената война в периоди на обтегнати отношения между Запада и Изтока не е имало такива действия на авиационен тероризъм“, каза дипломатът.
Стефан Тафров коментира и темата за българо-македонските отношения във връзка с последните дипломатически совалки, които целяха да отпушат процеса по започването на преговори на Република Северна Македония за присъединяване към ЕС. Той намира за положително съвместното честване на 24 май от президентите на България Румен Радев и РСМ Стево Пендаровски.
„Отношенията между България и РСМ не могат да бъдат основани на омразата. Трябва да можем да си говорим и да се разбираме. Ние уважаваме правото на гражданите на РСМ да живеят в независима държава. Но тази държава не трябва да не се формира на антибългарска основа. Не трябва да има омраза помежду ни. А за да я няма, трябва да се знае истината за исторически факти“, коментира той.