Няма да има замразяване на депутатските заплати, на правителството, на президента и администрацията му. Това беше решено при второто четене в пленарна зала на държавния бюджет за догодина.
Решението беше взето с 36 гласа "за", 33 "против" и 61 "въздържал се". То дойде, след като парламентът не подкрепи предложението на Патриотите да се намалят държавните субсидии за партиите, взели поне 1% от действителните гласове на последните парламентарни избори.
Предложението беше на "Патриотичния фронт" и беше представено от лидера на ВМРО Красимир Каракачанов. Той призова народните представители да се съобразят и да проявят принципност. След като обясняваш как хората не трябва да пият ракия, трябва да погледнеш и заплатите на тези, които са на глас, посочи Каракачанов. Той беше подкрепен от Корнелия Нинова, но всъщност само 11 депутати от БСП взеха участие в гласуването.
Основен опонент на Каракачанов се оказа адашът му Красимир Велчев от ГЕРБ. Той определи предложението за популизъм и посочи, че в България се вземали най-ниските депутатски заплати в целия ЕС. Ако си замразим заплатите, ще замразим всички доходи в България, даде още един аргумент той.
След гласуването, депутатът от ДПС Йордан Цонев обясни защо не е подкрепил предложението. Известният с прякора си Данчо Ментата народен представител обяви, че щом някой предлага замразяване на депутатските заплати, значи или има допълнителни, недекларирани доходи, или счита, че не работи. Аз мисля, че всички в този парламент работим усърдно, каза той.
Възнаграждението на народните представители се формира по следния начин – трикратният размер на средномесечната заплата на заетите в обществения сектор.