Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След искането за касиране: Правителството публикува докладите на МВР и ДАНС за вота

04 ноември 2024, 19:26 часа • 2111 прочитания

Служебното правителство публикува в понеделник докладите на МВР и на ДАНС за осигуряване на честни и прозрачни избори при вота на 27 октомври.

"Към 31.10.2024 г. в МВР са постъпили 984 сигнала за нарушаване на изборното законодателство и политическите права на гражданите. От всички получени сигнали 724 са свързани с купуване на гласове в полза на политически партии или коалиции, 80 – за неправомерна агитация, 14 – за унищожаване на имущество, 3 – за корпоративен вот и 163 – за други нарушения, свързани с изборния процес. Съставени са 1934 предупредителни протокола по чл. 65 от ЗМВР. Задържани са 73 лица", пише в доклада на МВР.

По-рано днес от ПП-ДБ обявиха, че сезират Конституционния съд за проверка на изборните резултати. 

Още: ПП-ДБ сезира Конституционния съд за проверка на изборните резултати във всички секции

Образувани са 128 досъдебни производства (115 от тях по чл. 167-169г от НК), като 84 са разследвани по общия ред и 44 са бързи производства, посочват още от вътрешното ведомство.

"В сравнение със същия период на изборите, произведени на 09.06.2024 г., получените сигнали са с 58,2% повече, образуваните производства са с 24,3% повече, задържаните лица са с 9% повече, а предупредителните протоколи – с 37,9% повече", се казва в публикувания доклад на МВР.

В документа се посочва, че "повечето сигнали и по-добрите резултати по време на тази кампания се дължат предимно на гражданската инициатива и нетърпимостта към купуването и продаването на гласове, както и на повишената активност на служителите на МВР".

Но в същото време се напомня, че "компетентният орган за цялостната организация на изборите е Централната избирателна комисия. Секционните избирателни комисии са под ръководството на ЦИК и РИК".

В подписания от министър Атанас Илков документ се анонсира изработването на окончателен анализ за свършеното от МВР по изборите, който ще бъде предоставен на правителството.

Още: Десетки секции са били без видеонаблюдение на седмите предсрочни избори поред за парламент

В доклада на Държавната агенция "Национална сигурност" се посочва, че няма придобита информация за целенасочени действия на външни фактори за намеса в изборния процес, както и за намерения или за конкретни посегателства срещу конституционноустановения ред в контекста на изборите, в т.ч. от членове и симпатизанти на организации и групи с крайни нагласи.

Също така не е установена активност, целяща вмешателство и/или увреждане на информационни системи на институции, свързани с провеждането на изборите. Получени са общо 6 сигнала от организации и отделни лица за изборни нарушения, се посочва още в документа.

Пълните доклади - ТУК!

Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес