След дълъг дебат ресорната комисия остави бизнеса без компенсации за цената на тока. По време на второто четене на актуализацията на бюджета Комисията по бюджет и финанси разгледа няколко предложения за компенсации от Фонд "Сигурност на електроенергийната система" за небитовите крайни клиенти на електрическа енергия. Едното беше на ГЕРБ, другото на ДПС.
В крайна сметка не бе прието нито едно от предложенията. ГЕРБ предлагаха фондът да компенсира тези клиенти с 80 % от разликата между реалната средномесечна борсова цена на сегмента "ден напред" за съответния месец и базовата цена в размер на 150 лв. /MWh. Предложението на ДПС беше същото, само базовата цена беше в размер на 200 лв./MWh.
Крайното решение ще бъде взето от пленарна зала.
Темата за попълване на фонда постави председателят на КЕВР Станислав Тодоров.
Той коментира, че в момента приходите на Фонд "Сигурност на електроенергийната система", са достатъчно да покрият разходите за сметка на битовите потребители. "В момента във фонда няма приходи да покриват разходите на бизнеса или други небитови потребители. Ако Народното събрание приеме текст, с който фондът да изплаща компенсации към бизнеса, по необходимост ще вкараме фонда във фалит и по необходимост ще трябва да увеличим драстично сметките на битовите потребители".
Румен Гечев от БСП подчерта, че е излишно да се убеждават, че трябва да се помогне на бизнеса, както помага целият ЕС. "Ако ние гласуваме съответните компенсации за бизнеса и нямаме средства във фонда, ще трябва държавата да финансира. Ако се наложи и това е неизбежно, сигурно така трябва да стане", каза проф. Гечев.
Венко Сабрутев от "Продължаваме промяната" обърна внимание, че сме в края на втория работен ден на обсъждане на големия бюджет, но се разглежда една от най-мащабните теми. "Тук става въпрос за няколко милиарда лева", каза Сабрутев.
От своя страна Делян Добрев от ГЕРБ заяви, че опозицията се опитва да реши проблем на управляващите. "Проблемът е съвсем ясен. След петък няма компенсации за бизнеса. Ако досега имаме 20% инфлация и не продължим компенсациите за бизнеса, инфлацията сигурно ще стане 40%", каза Добрев. Той подчерта, че не е вярно твърдението на председателя на КЕВР, че фондът ще остане без пари.
Йордан Цонев от ДПС каза, че как ще се пълни въпросният фонд е една тема, която трябва да бъде в енергетиката. "Ние днес тук трябва да поемем отговорност пред бизнеса и да удължим срока. Едното предложение е за 150 лв./МВтч базова цена, другото е 200, плюс 80%", коментира още депутатът от ДПС.