Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Слави Трифонов най-сетне обяви имуществото си - има милиони и скъпа къща

15 август 2023, 09:45 часа • 12101 прочитания

Лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов най-накрая обяви имуществото си в публичния регистър на антикорупционната комисия КПКОНПИ, което по принцип е нужно да прави по закон.

Колко лева има в сметките си Трифонов?

Като налични средства той е вписал 1 120 000 лв., които са от "заплата, възнаграждения за авторски и сродни права и дивиденти". Има и две сметки в страната, като парите в тях са със същия произход. Едната е от 3 858 633 лв., а втората е от 2 715 492 евро, или общо 9 169 673 лв.

Слави Трифонов е посочил акции в три дружества - за 299 940 лв. в "Алт Плеър" АД, за 9 096 967 лв. в "Седем-осми" АД и в "Сет 666" за 50 000 лв. Посочил е "Седем-осми" като месторабота, вписал е, че е и изпълнителен директор там, пише в. "Сега".

Като годишна данъчна основа от трудови доходи лидерът на ИТН отчита 210 826 лв.

Трифонов е подал декларация само за 2022 г., но не и за годините преди това.

ОЩЕ: Платих си глобите и ще подам имуществена декларация, обяви Слави Трифонов

Скъпа къща в София

Лидерът на ИТН декларира, че миналата година е придобил къща с двор в София за 1 317 600 лв. Разгънатата ѝ застроена площ е 916 кв. м. В графата "произход на средствата" е посочил "ликвидационен дял". Той всъщност е от едноличната му фирма "Ермитаж Есте", която от октомври 2021-ва е заличена. Самият Трифонов е бил неин ликвидатор. Имотът тогава е фирмена собственост и година по-късно, притежавайки ликвидационните дялове в дружеството, Слави Трифонов става и единствен собственик на къщата с двор – вече като физическо лице. По тази тема към Трифонов отдавна има публични въпроси, но отговор - не: Проверяван ли е Слави Трифонов за дейността, доходите и имуществото му - важни въпроси

В същото време Трифонов е продал парцел в плевенското село Тодорово за 10 000 лв.

Защо Трифонов не декларираше имуществото си?

Той стана задължен да подаде декларация за имущество и интереси като избран за депутат от 45-ото Народно събрание, както и като партиен лидер, но досега не го правеше. През 2021 г. и през 2022 г. му бяха издадени актове за установяване на административно нарушение - неподаването на декларация.

През 2022 г. на Трифонов бе издадено и наказателно постановление, с което му беше наложена глоба. КПКОНПИ не споделя в какъв размер е тя, но по закон е между 1000 и 3000 лв. Глобата е била платена.

През август миналата година КПКОНПИ публикува поредна серия имуществени декларации на заемалите висши постове. Тази на Трифонов отново липсваше.

Ако направите справка в публичния регистър на антикорупционната комисия, името на Станислав Тодоров Трифонов ще се появи за 2022 г., но декларацията му все още е недостъпна. Вестник "Сега" цитира данните от нея, след като спечели дело за достъп до информация срещу КПКОНПИ.

ОЩЕ: Антикорупционната комисия скри резултата от проверката на Слави Трифонов

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес