Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сигнал за плагиатство: МОН проверява дисертацията на министъра на икономиката Даниела Везиева

10 декември 2021, 09:26 часа • 6540 прочитания

В Министерството на образованието е подаден сигнал за плагиатство в дисертационния труд на служебния министър на икономиката Даниела Везиева. Това е поредният случай, с който Комисията по академична етика ще се занимава, но за първи път това се отнася до действащ министър.

Научният ръководител на Везиева - Венелин Терзиев - вече е обект на проверка от страна на Комисията и за други негови докторанти. От МОН потвърждават в писмо до БНР, след запитване, че има сигнали за четирима души, сред които е Везиева.

Сигналите са подадени от заинтересовани хабилитирани лица, които са представили доказателства в Министерството на образованието. Вече е преминал първият етап – за допустимост, те вече се разглеждат от Комисията по академична етика, посочват от образователното министерство.

За какво става дума?

Според сигналите, от 180 страници на дисертацията - 171 са преписани от други автори. Това прави 95% плагиатство. Останалите 9 страници са заглавие и увод. Темата на научния труд е "Разработване на ефективни модели за изграждане на капацитет за социално предприемачество в България".

Пред журналисти в кулоарите на парламента Везиева заяви: "Целият ми труд в рамките на първия и служебен кабинет говори за това, че моделът, който се опитваме да променим, не иска да се случи това. Не съм изненадана от атаката, а съм изненадана, че се коментира плагиатство по отношение на труд заедно с научен ръководител. За плагиатство може да бъде обвинен докторант само от научния си ръководител".

Според Везиева атаката срещу нея е политическа, но отказа да назове от коя политическа партия идва – само, че е в перфектния възможен тайминг, когато е на път да се състави редовно правителство. Към настоящия момент тя няма да предложение да остане редовен министър на икономиката в кабинета на "Продължаваме промяната".

По-рано служебният министър уточни още пред БНР , че има трима научни ръководители и отбеляза, че със сигурност знае по-добре.

"Те са трима. Екип са научните ръководители."

Нейната разработка, както и тази на останалите трима докторанти – зам.-ректорът на Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите Екатерина Арабска, ръководителката на квалификационния център в Русе Преслава Димитрова и  Марин Георгиев  от Военната академия, ще бъдат разгледани обстойно от Комисията по академична етика към Министерството на образованието.

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес