За първи път в изборния ден и деня на окончателния избор-балотаж медиите не разпространиха нерегламентирани форми на публикуване на резултати. Това каза Вержиния Савова от Съвета за електронни медии по време на представянето на мониторинговия доклад за резултатите от наблюдението върху радио-телевизионните програми на доставчици на медийни услуги по време на предизборната кампания за президент и вицепрезидент на републиката и информационно-разяснителната кампания за национален референдум, предаде Агенция "Фокус".
Изказването на Савова е факт, въпреки някои други факти - например, че в агенция ПИК спокойно публикува резултати насред изборния ден, без дори да ги криe като класации за песни, готварски рецепти или други такива "изобретения". Масова беше практиката да се публикуват резултати от екзит-половете на социологическите агенции в социалната мрежа Facebook, като Централната избирателна комисия (ЦИК) изпрати специално съобщение по въпроса в изборния ден на балотажа - медиите да спрат да публикуват под каквато и да е форма изборни резултати, включително класации.
„Затова пък в изборния ден програмите с висок рейтинг си устроиха своеобразно състезание с излъчване на резултатите от социологическите проучвания от 3 до 6 минути преди законоустановения срок“, коментира тя, визирайки поведението на телевизиите.
„Мажоритарния по същността си избор за държавен глава претърпя развитие към парламентарен партиен вот“, обясни Вержиния Савова.
„Наблюдението за пореден път констатира законовия дефицит в сферата на разпространение в сферата на програми, непосредствено създадени от или ангажирани с политически субекти“, заяви тя.
Според нея позитивно е, че медиите се опитват все повече да следват принципите на безпристрастност, балансирано отношение към кандидатите, неутралност, почтеност и обективност.
Обвързването на изхода от президентските избори с оставка на правителството при евентуална загуба на кандидата за президент, излъчен от ГЕРБ бавно промени духа на кампанията и създаде усещане за неизбежност на предсрочните парламентарни избори, допълни Савова.
„Така вниманието от личността на кандидатите за президент се прехвърли към управлението на ГЕРБ. По този начин мажоритарния по същността си избор за държавен глава наподоби парламентарен партиен вот“, коментира тя.
„Националните обществени доставчици проявяват въздържаност за иницииране на по-ярки медийни събития за програмно представяне на платформи и личностни качества на кандидатските двойки, като предлагат на аудиторията минимизиран брой диспути и по този начин инициативата преминава към програмите на търговските доставчици“, обясни Вержиния Савова.
По думите ѝ най-силно присъствие като времетраене в платените форми имат кандидатите Трайчо Трайков и Румен Радев, предимно с клипове и платени репортажи.