СДС призова партньорите си в Реформаторския блок да се определят дали подкрепят управлението, или са в опозиция. В декларация, прочетена на пресконференция в парламента от депутата Костадин Марков, пише, че от партията на Божидар Лукарски първи заявили позиция за предстоящите президентски избори наесен - вътрешни избори в Блока.
"Въпреки шумно заявяваната си опозиционност, виждаме как ДСБ и Гражданската квота протягат ръка на ГЕРБ за разговори за общ кандидат за президент и управленски приоритети", пише в декларацията на партията.
По думите им в същото време ДСБ се опитва да използва ветото на президента като политическа бухалка, с която да се разбие управляващото мнозинство и да се стигне до предсрочни избори. "Те застанаха редом с ДПС, АБВ и БСП срещу дясното мнозинство в парламента. Рефренът – ако отхвърлиш ветото, ограничаваш правата на българите в чужбина да гласуват, е дълбоко неверен и манипулативен", категорични са депутатите от СДС.
"Изявлението им, че СДС и ДБГ предлагат единна президентска кандидатура с Патриотичния фронт, е гаф, който може да се сравни единствено с номинирането на действащия държавен глава за нов мандат, но без да бъде питат за това", каза Марков. Според партията предложението на партията на Меглена Кунева е всяка от партиите в Блока да каже на следваща среща дали е склонна да започнат разговори за единна кандидатура за президент във формат цялата управляваща коалиция и едва след постигането на съгласие между всички партньори в управлението да се обсъждат конкретни личности.
От СДС смятат, че вместо да се обсъди предложението им за вътрешни избори, от ДСБ предприели изненадваща маневра с предложението да се подкрепи Росен Плевнелиев. "С този ход ДСБ показа, че не желае да участва в президентските избори и има свои политически планове, различни от тези на Реформаторския блок", посочи Марков.
Според партията на Лукарски от медийните изяви на колегите им излизало, че опозицията в лицето на ДСБ и Гражданската квота се опитват да се върнат в управлението, а БЗНС и Народна партия "Свобода и достойнство", които де факто са в упрвавлението, заемали ярка опозиционна поза.