Маргинализацията на ромското малцинство остава най-належащият проблем с правата на човека в България, показва докладът на външнополитическото ведомство на САЩ за състоянието на демокрацията и човешките права в света, предаде БГНЕС.
Продължаващото влошаване на медийната среда и увеличаването на медийната автоцензура заради корпоративен и политически натиск също са проблематични. Корупцията продължава да бъде пречка пред възможностите на правителството и подкопава общественото и бизнес доверието в съдебната система и другите държавни институции.
Правителството на България е предприело стъпки за съдебно преследване и наказване на длъжностните лица в службите за сигурност и на други места, които са извършили злоупотреби, но действията им са били недостатъчни, а безнаказаността е проблем.
Запазват се опасенията за влошаване на медийната среда поради корпоративен и политически натиск, съчетан с нарастващата непрозрачност и концентрацията на медийна собственост, което сериозно нарушава медийния плурализъм. Най-слабата черта на българските медии остава непрозрачността в собствеността на медиите и огромната концентрация на медии в рамките на няколко конгломерати. Политизирането на медиите ги прави по-необективни доставчици на информация. Продължава да има сплашвани журналисти, върху които се прилага насилие.
Хората критикуват правителството, без желани последствия. В селските райони с по-малко възможности за работа, обаче, хората не са особено склонни да критикуват местните власти, се посочва още в доклада.
В документа се отбелязва, че правителството не ограничава и не нарушава достъпа до интернет, и не цензурира онлайн съдържанието. Няма сведения за следене на лична онлайн комуникация. Службите за сигурност могат да имат достъп на електронни данни със съдебно разрешение, когато разследват кибер и тежки престъпления.