Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Само промените на ГЕРБ в Изборния кодекс минаха през комисия

01 юни 2016, 20:30 часа • 670 прочитания

След двучасови дебати Правната комисия в Народното събрание прие на първо четене само промените в Изборния кодекс, внесени от ГЕРБ.

Те предвиждат в рамките на ЕС, извън посолствата, да бъдат откривани секции при наличие на поне 60 заявления от избиратели. Извън страните от ЕС секции ще може да бъдат откривани по преценка на посолството. Максималният брой секции, независимо от държавата, е 35, предвижда проектът.

"За" проекта на ГЕРБ, подкрепен от ПФ, БДЦ и част от Реформаторския блок гласуваха 12 депутати от Правната комисия, двама бяха "против", а още двама се въздържаха.

Промените бяха направени, за да бъде улеснено гласуването на сънародниците ни в чужбина, след като мнозинството отхвърли ветото на президента със същото искане.

Правната комисия отхвърли останалите 6 законопроекта - на АБВ, на БСП, на ДПС, на БДЦ, както и внесените поотделно от независимия депутат Георги Кадиев и от лидера на ДСБ Радан Кънев предложения на омбудсмана Мая Манолова по искане на българи, живеещи в чужбина. Предложенията на Манолова връщаха стария режим за автоматично откриване на секции там, където на предишни избори са гласували повече от 100 души.

"Независимо какво съм викал през 2014 година на площада на протестите, кодексът "Манолова" по отношение гласуването в чужбина е най-доброто, което има", заяви Кънев по време на дебатите. Според него парламентът навлиза в тежък нонсенс в поведението си - едновременно гласува лимит на секции, но успоредно гласува възможността за дистанционно и електронно гласуване. 

"Убеден съм, че ще последва второ вето заради тавана от 35 секции в държава", каза по време на дебатите зам.-председателят на правната комисия Четин Казак (ДПС).

Той нарече предложението на управляващите "законопроекта Валери Симеонов 2", защото уж цели да коригира недоносчето, което се опита да върне президентът - неуспешно, за съжаление, и осъзнаването на голяма част от парламентарните групи, които се объркаха, ограничавайки правото на гласуване на сънародниците ни в чужбина.

Антоанета Цонева, председател на Института за развитие на публичната среда, коментира, че депутатите имат изключителен шанс да се върне район „Чужбина”, внесен в законопроекти. По думите й това ще е структуроопределяща промяна.

Тя възрази срещу предложението на БСП да бъде отменено електронното гласуване и припомни принципите на Венецианската комисия – а именно нещо прието с референдум - трябва да бъде отменено с референдум, и то в разумен срок от време.

„Това е най-порочното нещо, което вие стартирате в момента”, обърна се тя към депутата от БСП лява България Чавдар Георгиев. „Припомнете си, че „Правец”-а е направен в Правец”, каза още Цонева в коментар на предложението на БСП, с което по думите й се игнорира решението на референдума, подкрепено от два милиона български граждани.

Димитър Делчев от Реформаторския блок смята, че предложените от мнозинството поправки са много добри и заличават голямата грешка, допусната в предишните изменения да се разкриват секции само в дипломатически и консулски и представителства.

По думите му целта е либерализирането на режима за разкриване на секции и да не се ограничава в определени сгради, допуска се организациите на българите зад граница и консулствата и представителствата да предлагат местата на секциите.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес