Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия гони български дипломат

05 декември 2019, 10:14 часа • 6213 прочитания

Посланикът на Република България в Руската федерация Атанас Кръстин е бил извикан днес в Министерството на външните работи в Москва, където му била връчена нота. С нея, позовавайки се на принципа на реципрочността, Министерството на външните работи на Руската федерация обявява за персона нон грата български дипломат от посолството ни в Москва. Българският дипломат е с ранг, равностоен на ранга на руския дипломат в София, който бе обявен за персона нон грата в края на октомври 2019 г. Това става ясно от съобщение на българското министерство на външните работи.

От министерството не съобщават, кой е изгоненият български дипломат, но заявяват, че той ще напусне Руската федерация в указания в нотата 24-часов срок.

Русия ще предприеме ответни мерки във връзка с изгонването на руски дипломат от България. Това предупреди заместник-министърът на външните работи на Русия Александър Грушко, цитиран от ТАСС. Действието от страна на Русия не е изненада, защото още през октомври от външното им министерство обявиха, че ще предприемат реципрочни действия по повод обявеният за персона нон грата първи секретар на руското посолство - Владимир Русяев.

Тогава българската прокуратура обяви, че разследва в шпионаж руски дипломат в София. Развитие по разследването засега няма. Знае се, обявеното от държавното обвинение: От септември, 2018 година, досега руски гражданин е събирал секретна информация в България с цел да я продаде на чужда държава. Въпросният човек е осъществявал разузнавателна дейност, като е провеждал регулярни конспиративни срещи с български граждани, включително и с ръководен служител, разполагащ с достъп до класифицирана информация на Република България, ЕС и НАТО. Целта на срещите е била придобиване с разузнавателна цел на такава информация, представляваща държавна тайна, включително и чрез подкуп. Установено е, че руският гражданин има статут на дипломат, акредитиран у нас – първи секретар в Посолството на Руската Федерация в София. Още за дейността на "руския шпионин" можете да ПРОЧЕТЕТЕ ТУК.

Оказа се, че запоздозреният, чието име така и не се съобщи официално, е първият секретар на руското посолство - Владимир Русяев. Кой е той и каква е била функцията му в руското посолство можете да прочетете в ТАЗИ СТАТИЯ.

Заминаването на Русяев от България също не мина без шикалкавения - след като не беше спазен първоначалния срок, обявен от външно министерство и прокуратурата за напускането му на страната, се стигна до връчване на нота на посланика на Русия с категоричното становище, че Русяев е персона нон грата в България и има срок от 24-часа да напусне България.

Сагата продължи, намесиха се руски самолети в дипломатическата криза. Заместникът на изгонения първи секретар на руското посолство в България не получи дългосрочна виза за дипломат. Причината една от българските институции, участващи в проверката на дипломатите е отказала допуск на новото аташе по въпросите на отбраната в руската дипломатическа мисия в България. Външно министерство изрично подчерта, че това не е процедура по обявяване на персона нон грата. МВнР казва и, че Русия е уведомена за решението. Още по темата можете да прочетете ТУК.

В същото време се оказа, че на 30 октомври България е позволила на два руски военно-транспортни самолета да прелетят на път за Сърбия над българска територия. В официално съобщение се признава, че самолетите са пренасяли ракети C-400 и военни за учение в Сърбия. Разрешението е било дадено от военното министерство и от транспортното министерство, т.е. отговорните министри са Красимир Каракачанов и Росен Желязков. Още по темата ще откриете в ТАЗИ СТАТИЯ.

Сърбия, обаче, не е член на НАТО. А военното учение, в което се включиха и руснаците с техните оръжия, носи името "Славянски щит" и една от основните му цели беше сръбската и руската армия да изпитат на практика планове за действие при въздушен бой. За него сръбският военен министър Александър Вулин говори директно в смисъл, че се прави с цел подготовка Сърбия никога повече да не бъде подлагана на агресията на НАТО както през 1999 година т.е. войната в Косово.

Показателно в задълбочилата се криза беше отказът от остри коментари от страна на външното министерство на Русия по случая. "Руското външно министерство не коментира въпроса за отказа на България да предостави виза за военния аташе на руското посолство в София, но ще спази дипломатическия принцип на реципрочност", каза тогава говорителят на руското външно министерство Мария Захарова. Още за позицията на Русия можете да намерите тук.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес