Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Росен Христов поиска от ЕК план за енергийната криза, съобразен "с особеностите на страните"

12 октомври 2022, 16:40 часа • 1555 прочитания

Служебният министър на енергетиката Росен Христов поиска от Европейската комисия да постави ясно приоритетите относно енергийната криза пред всички държави членки, вследствие на което "да направим нужните компромиси".

Той каза това пред участниците в неформалния съвет на енергийните министри, организиран от Чешкото председателство на Съвета на ЕС в Прага. 

През последните седмици се обсъжда интензивно как да се стабилизира пазарът на газ, дали да се постави таван на цената на руското синьо гориво или на газа като цяло, както и какъв ще е цялостният ефект от обсъжданите мерки срещу кризата с фокус върху последиците за икономиката.

В края на септември министрите на енергетиката на държавите от ЕС одобриха първия пакет от спешни мерки в опит да намалят нарастващите сметки за електроенергия. Той включва задължителни икономии на електроенергия, таван на приходите на дружествата, реализиращи свръхпечалби на пазара, и такса за събиране на излишните корпоративни печалби – т.нар. „солидарен механизъм“. В документа обаче липсва ценови таван на внесения в ЕС газ. 15 държави от блока настояваха Европейската комисия да предложи подобна мярка, но председателят ѝ Урсула фон дер Лайен заговори за ограничение само на руското синьо гориво.

"Правителствата по някакъв начин подкрепят тези мерки, една от тях е да се намали консумацията на газ и да се диверсифицират източниците на доставка. Всичко това обаче не може да се постигне за кратко време", заяви Росен Христов, цитиран от пресцентъра на Министерството на енергетиката. Той допълни, че вече значително е понижена консумацията на газ, но това е за сметка на развитието на икономиката и опасността от рецесия.

Христов призова "отново да се погледне обективно на ситуацията" и да се прецизират сферите, в които мерките имат приложение, за да са наистина ефективни. "В това отношение България работи все по-детайлно и задълбочено. Нека ЕК да постави ясни приоритети и да има предвид, че някои мерки ще се случат по-бързо, а други ще отнемат години", каза още Христов и даде пример с диверсификацията, която според него е невъзможна без налична инфраструктура. Той призова за "логичен и съобразен с особеностите на страните план".

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес