Евродепутатът от ЕНП/ДБ Радан Кънев започна инициатива в Европейския парламент цената на газа в България и Полша да влезе в дневния ред на институциите.
На 26 април „Газпром експорт“ уведоми полските и българските доставчици, че прекратява доставките на природен газ за двете страни, считано от 27 април - въпреки изпълнението на всички задължения по съществуващите дългосрочни договори и надлежното заплащане.
Радан Кънев намира, че е наложително да се предприемат редица действия, като на първо място поставя предложението Европейският парламент да проведе дебат със Съвета на ЕС и ЕК следващата седмица относно "незаконните политически действия на "Газпром" и Кремъл".
Съветът и Комисията да подготвят спешен пакет от контрамерки, които да бъдат публично съобщени на Кремъл, включително - но не само - готовността на ЕС да наложи пълно газово ембарго, предлага Кънев.
Той настоява да бъде активиран Механизмът за солидарност на ЕС, който да покрие разликата между цената по договора с "Газпром" и цените, по които ще се осъществят алтернативни доставки. "Това ще е ключово послание и демонстриране на политическа подкрепа и координирана реакция срещу извиването на ръце от страна на руснаците", пише Кънев в съобщение до медиите.
Според него са важни и следните допълнителни мерки: "Комисията да започне срещи на високо ниво относно централизираните покупки на газ, за да се постигне широко споразумение относно южната газова инфраструктура, с оглед оптимизиране на доставките в региона и гарантиране на енергийна сигурност и достъпност за държавите членки на ЕС, както и за Украйна и Молдова. Транзитът през България е от съществено значение за украинските доставки".
Кънев настоява за разрешение за ограничаването на транзита на руски газ през България към страни извън ЕС: "съществуващият договор за транзит по Турски поток може да бъде нарушен при най-лошия сценарий. Разрешението за такова ограничаване въз основа на решение на Комисията би било важно (в случай на форсмажор)".
Българският евродепутат предлага на колегите си в ЕП да подкрепят писмен въпрос към ЕК по отношение на предложените мерки.