Когато говорих с президента Путин и го помолих да върне руските туристи в България и той изпълни това свое задължение, той ми постави само едно условие - да се грижа за тях и да ги пазя от терористичен акт. Виждате какво е в Европа всеки ден. Това заяви премиерът Бойко Борисов пред журналисти след откриването на офиса на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) в София. Министърът на финансите Владислав Горанов и вицепрезидентът на ЕИБ Вазил Худак също участваха в церемонията. На нея бяха поканени множество посланици, бизнесмени, както и кметът на столицата Йорданка Фандъкова.
Премиерът за втори път днес заяви, че ако "стане война, България, като член на НАТО, става цел на Русия".
"България член на НАТО ли е? След като е член на НАТО и след като НАТО приема Русия като основен военен противник, нашата отбранителна доктрина е насочена срещу тях", уточни премиерът.
"В същото време сме казали - трябва да работим максимално добре, прагматично, за да има руски туристи, интерконектор за европейския газов хъб и да се борим заедно срещу тероризма“, заяви Борисов. По думите му затова на посещение идва в България и руският главен прокурор Юрий Чайка.
"В доклада военните са отразили това, което имаме като заплаха, ако стане война. Тогава България става цел като член на НАТО“, допълни Борисов.
За това дали България ще поиска отпадането на санкциите срещу Русия, премиерът заяви, че това не са решения, които се взимат от една държава.
"Тъй като България търпи много загуби от санкциите, очакваме да докараме през европейския газов хъб и руски газ, за да стане още по-мощен. Ние ще водим такава политика – прагматична, която да е в полза и на двете държави, и на целия ЕС. Разликата с предишните управляващи е, че първо поставяме ЕК, общият европейски интерес. Убеждаваме ги, че това европейски интерес“, каза премиерът.
По време на събитието Борисов заяви, че това е банката на европейските държави (бел. ред. - ЕБВР) - символ на прозрачност и правилно управление на проектите. "Това е огромен финансов динозавър, но и признание на стабилната банкова система", категоричен беше премиерът.
"България е една от малкото страни, в които не само няма евроскептицизъм, но и народът вярва, че това е най-правилният път, по който трябва да вървим", категоричен беше премиерът.
Той изнесе и данни, според които през 2016 година отпуснатите от ЕИБ заеми в България възлизат на 467 милиона евро.
Премиерът благодари за това, че могат да се пращат и средства за образователната инфраструктура. „Съвременното развитие на света изисква бързо да променяме и своя капацитет в образованието. Когато започне председателството и през този офис ще можем да говорим за Балканите като едно място за по-добро живеене. Хората от Балканите се нуждаят от перспектива. Тогава младите ще мислят варианти", допълни Борисов.
Президентът на Европейската инвестиционна банка Вернер Хойер от своя страна заяви, че в последните няколко години инвестициите в ЕС са били недостатъчни, като от това произтичат множество заплахи.
"Дълбоко убеден съм и много вярвам в европейския дух. През последните 25 години ЕИБ оказва подкрепа на основни сектори в България. Общият ангажимент е около 500 млн. евро. Само за 2016 г. сме подписали договори в размер на 467 млн. евро. Оказваме подкрепа на малки и средни предприятия по линия на плана „Юнкер“, категоричен беше той.