Докога, г-жо Фандъкова, ще пиеш кръв? Искам сметка от Ментата Стоянова, д-р "Хороис кауза", питам г-жата от Кърджали, която е председател на парламента, от кое килийно училище си е взела дипломата. Който не разбира от добро, си отива с кютек. С подобни възгласи стартира огранизираният от БСП протест пред централата на КЕВР на бул. "Дондуков" заради увеличението на цената на водата, което ще стане факт от началото на следващата година.
Начело на протеста застанаха лидерът на БСП Корнелия Нинова и червеният депутат Таско Ерменков, един от доказаните сътрудници на "Държавна сигурност" в парламента. Опитват се да унищожат исконното ни право на достъп до вода, заяви той. И обяви, че през 2012 година по същия начин е започнало свалянето на първия кабинет на Бойко Борисов, а сега, само по същия път той може да бъде пак свален.
Ерменков засегна темата как е изчислена новата цена, като заяви, че бизнес плановете на ВиК дружествата първо са одобрени от общинските съвети, доминирани от ГЕРБ по места (бел. ред. - плановете се одобряват от местните ВиК асоциации), а КЕВР не трябвало да подписва автоматично, а да провери въпросните бизнес планове. Припомняме, че бизнес плановете се одобряват първо на обществени обсъждания.
Независимата КЕВР е зависима само от концесионери. Увеличиха парното, тока, газ, днес за пореден път ще увеличат цената на водата, но не отчитат, че доходите на хората не стигат, включи се и Корнелия Нинова. "Тук сме да кажем, че главният виновник хората да живеят така се намира на 500 метра по-нататък - правителството на Бойко Борисов провежда политика на геноцид спрямо българския народ. Не приеха предложението ни за енергийни помощи, за водни помощи, за преизчисляване на пенсии. Раздадоха си на тъмно 700 млн. лева за тол система, за която още няма договор. 10 млрд. лева се крадат годишно в държавата, но няма 25 млн. лева за онкоболните", обясни лидерът на БСП.
На изричен въпрос на Actualno.com не трябва ли протестът да бъде насочен към тези, които гласуваха Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги, според който КЕВР изчислява цените на водата и КОЙ гласува тези промени, Нинова не отговори пряко, а само каза, че през годините имало много грешки с концесии.
Искаме да се гласува промяна в закона и да има разлика между гравитачна и помпена вода, добави един от протестиращите, кмет на село Сотире. На първото правителство на Борисов му изгоря душата заради тока, това ще бъде удавено от цената на водата, добави друг от протестиращите.
На протеста се появи и бившият депутат Велизар Енчев, който каза, че този протест е формално против водата, а всъщност е против мутрите в българската политика. България няма парламент – има Бойко Методиев Борисов, който нарежда как да се гласува, добави Енчев под бурните възгласи "оставка, оставка". На 17-ти март – пред парламента, призова Енчев.
Лидерът на БСП София Калоян Паргов също държа реч, като определи КЕВР за "грабителска комисия", а "водата е благо за всички". Той говори против концесията на "Софийска вода" и попита защо 1/3 от София няма канализация, защо има загуби за 150 млн. лева в София от теч на вода. Паргов поиска "водни помощи" за бедните в София, като столичният кмет Йорданка Фандъкова сама признала, че само в София има 30-40% такива хора.
Припомняме, че името на Паргов се появи през тази седмица в списъка на Сметната палата, показващ политици, които имат несъотвествия в данъчните декларации. Специално Паргов не е декларирал доходи за 47,5 хил. лева, според Сметната палата.
Впечатление направи и присъствието на Емил Георгиев от "Екогласност", който е известен с периодичните си "експертни" прояви за "Каолин" и какво е направил Иво Прокопиев там. Георгиев се закани да има измитане на коридорите на КЕВР, ако бъде вдигната цената на водата.
След речите протестът тръгна към Министерски съвет, а преди това протестиращите обстреляха сградата на КЕВР с яйца.
Промяната в цената на водата
Днес, 15 декември, на закрито заседание КЕВР трябва да вземе решение за повишаване на цената на водата в 14 големи града: София – 9.5% и ще стигне до 2.36 лв./куб.м., Смолян – 4.5% и ще стигне до 2.35 лв., Пловдив – 2.9% - до 2.20 лв., Варна – 2.7% и става до 3 лв. цената, Силистра 6.5% до 3.29 лв., Кърджали 2.8% до 2.43 лв., Русе – 6.2% до 2.78 лв., Перник – 5.8% - 2.29 лв., Монтана – 6,4% - 2.89 лв., Шумен – 3% - 3.32 лв., Сливен – 2.05% - 2.50 лв., Бургас – 8.7% - 2.77 лв., Ямбол – 20% - 2.78 лв., Враца – 13% - 3.09 лв.
Проверка на Actualno.com показа, че КЕВР е изчислявала "социално поносимата цена" на водата на база данни от НСИ, които сочат, че в Монтана средният доход е по-висок от този във Варна, Бургас и Пловдив. На наше запитване от НСИ отвърнаха, че става въпрос за средно-месечен разполагаем паричен доход на домакинствата. Разполагаемия доход на домакинствата e получен след приспадане на платени данъци, осигуровки и трансфери към други домакинства от брутния паричен доход.
Снимки: Румен Скрински/Actualno.com