От прокуратурата ни казаха, че се опитват да установят реалния собственик (на концесионера на ски зоната в Банско - бел. ред.). Това заяви Борислав Сандов, съпредседател на ПП "Зелените" и част от политическото обединение "Демократична България", на въпрос на Actualno.com, докъде ще се ограничи прокуратурата по отношение на Национален парк "Пирин" - до препоръка към Министерски съвет или до някакви по-конкретни действия.
Припомняме, че вчера (12 юни) главният прокурор Сотир Цацаров предложи на министър-председателя Бойко Борисов да предприеме незабавни действия за изменение и допълнение на концесионния договор от 21.12.2001 г. с „Юлен“ АД за предоставена концесия с предмет особено право на ползване върху част от територия, изключителна държавна собственост – част от територията на Национален парк „Пирин“, община Банско, при съобразяване с разпоредбите на действащото законодателство, включително и в частта относно определянето на концесионното възнаграждение.
"Явно, че не са разпитали премиера да установят той откъде има информацията, че това е Цеко Минев, нито пък някой от нас, които също твърдим от години, че това е Цеко Минев. Поискали са помощ от Британските Вирджински острови за установяване на реалните собственици", каза още Сандов. Той допълни, че по отношение на новите неща, които прокуратурата е установила, трябва проверката да продължи и да се вложи още ресурс. Според Борислав Сандов много граждани се притесняват, че искането на прокуратурата за промяна на концесионния договор може да даде възможност да се случи обратното на това, което гражданите искат.
Избирателната кокоша слепота на прокуратурата беше прекъсната и тя изведнъж започна да забелязва неща, за които по площадите на София и на други градове се крещи, коментира лидерът на ПП "Да, България" и съпредседател на "Демократична България" Христо Иванов. Това, което виждаме, е поредното доказателство че българската прокуратура е източник на корупция. Искам да попитам защо прокуратурата дава указание на Министерски съвет, а не повдига обвинение? Искам да повдигна въпроса прокуратурата и ВСС ще забележат ли, че енергийните дела, които Цацаров няколко пъти започва, не са завършени? Фактът, че прокуратурата се плесна по челото и видя едни сигнали, които се оказва, че са били замитани - не е ли това белег на системно неизпълнение на служебните задължения, попита още бившият правосъден министър.
Това, което вчера беше съобщено от прокуратурата, е част от политическия кадрил, който се разиграва. Сега се оказва, че прокуратурата излиза с публична позиция, която е абсолютно съответствие с нашите искания от зимата, заяви лидерът на ДСБ и съпредседател на "Демократична България" Атанас Атанасов. По думите му това становище на прокуратурата е част от някаква по-мащабна политическа игра, която се върти днес. Оставам с впечатление, че много скоро ще се наложи гражданите да защитават Цеко Минев в този кадрил, който се разиграва. Сега обаче на ход е правителството и Борисов трябва да предприеме действия. За да се възстанови правото - така или иначе е казано, че тази концесия е дефектна. Правителството трябва да възстанови законността, категоричен бе Атанасов. Според него институциите са признали, че гражданите които протестираха през зимата, са били абсолютно прави.
Законопроектът за водите
На 25 май Министерски съвет прие Закон за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, като в преходните и заключителните разпоредби беше включен един доста спорен законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите. Този законопроект предвижда да санира бездействието на държавата от 2007 г. досега и реално да премахне санитарно-охранителните зони около източниците за питейни води. Това заяви Тома Белев от експертния екип на "Демократична България".
По думите му така се цели да се премахнат ограниченията, които са съществували до момента, за замърсяващи производства в сега съществуващите санитарно-охранителни зони. Според Белев това разрешава и ново строителство в тези територии. Той смята, че предложението показва липса на заинтересованост относно качеството и количеството на питейните води в България.