Споренето за историческата истина е работа на историците, а политиците трябва да решат Македония готова ли е за членство в Европейския съюз или не е готова. Това заяви историкът проф. Христо Матанов в сутрешния блок на БНТ за взаимоотношенията с Република Северна Македония.
Още: Георг Георгиев се срещна с израелския си колега на Мюнхенската конференция
Още: Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж за председател на БСП
Той не е съгласен, че сме влезли във война с целия ЕС, а ЕС трябвало да разбере, че Македония не е Белгия, Люксембург, Лихтенщайн и не е държава, която е възникнала в резултат на дипломатически игри. Македония е даденост, категоричен бе проф. Матанов.
„Когато една държава държи такъв език и нарича външният министър „кучка“, когато показва средни пръсти по телевизията на българите и когато гори знамена и разрушава паметници – това европейско поведение ли е“, запита професорът.
Проф. Матанов призова историците да се занимават само с историческите проблеми, защото все по-наяве изпъкват несъстоятелностите, за които от РСМ приказват. Той подкрепя интеграцията на РСМ в ЕС, но представяте ли си да кажем „да“ на Македония в ЕС, но цялата омраза и това отношение да се пренесе на европейска почва. „Тогава ни е спукана работата“, предупреди проф. Матанов.
Още: Делегатите на Конгреса на БСП гласуват за председател и национални органи на партията
Още: Прекият избор на председател на БСП отиде в историята
Доц. Любомир Кючуков посочи, че е твърдо смущаващо, че изказванията в РСМ не предизвикали реакции в България. Той е съгласен с всичко, което българските историци говорят за историята и почти с нищо за това, което българските политици правят за политиката. Не трябва да има опити за злоупотреба с процеса за присъединяване от страни-членки за решаване на двустранни исторически и културни проблеми от една страна. От друга страна се приветстват усилията само на РСМ за решаване на двустранните проблеми, посочи доц. Кючуков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Изводът е, че България проигра цялото си предимство на страна-членка на ЕС, но вече се борим и с европейските институции, изтъкна той. С нашите си действия атакуваме фундамента на Европейския съюз и с това, че предявяваме териториални претенции, каза още той.
Ние правим подарък на македонизма, който на практика изгражда стени, изтъкна доц. Кючуков. Самото създаване на историческата комисия е успех за България, но тя била натоварена с неприсъщи задачи. Ние трябва да се борим за това бариерите между двете страни да паднат и да има приобщаване, настоя още той.