„Продължаваме Промяната“ отново предложиха такса върху транзита на руски газ през България. За целта от формацията са внесли в Народното събрание промени в Закона за контрол и прилагане на прилаганите ограничителни мерки с оглед действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, които са част от трите им законодателни инициативи в сферата на сектор "Енергетика". От "Продължаваме промяната" са внесли още изменения в Закона за енергията от възобновяеми източници и Закона за счетоводството.
Предложението
Транзитната такса за руския газ е заложена в промените в Закона за контрол и прилагане на прилаганите ограничителни мерки с оглед действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна.
Измененията предвиждат въвеждане на енергийни вноски в размер на 20 лв. на мегаватчас за внос и транзит на природен газ с произход от Русия. Целта е гарантиране на енергийната независимост на страната и увеличаване на приходите в бюджета.
Според изчисленията, от тази мярка в бюджета ще влизат около 3 млрд. лв. годишно, които няма да бъдат платени от българския бизнес и гражданите. Те могат да се разходват за политики в областта на здравеопазването, образованието и други приоритетни области.
Таксата за пренос на руски газ през България
Припомняме, че транзитна такса за пренос на руски газ през България беше приета по време на сглобката, но малко по-късно отменена заради заплахи от страна на Унгария, че ще ни наложи вето за Шенген.
От 1 януари 2025 година страната ни е пълноправен член на Шенгенското пространство. Ето защо от "Продължаваме промяната" отново заговориха за подобна такса, като дори се опитаха да я прокарат между първо и второ четене на законопроекта за приходите и разходите до приемане на държавния бюджет за 2025 година. Текстовете им обаче не бяха допуснати за разглеждане.
От формацията предлагаха за вноса и транзитния пренос на природен газ с произход от Русия с кодове по КН 2711 11 00 и 2711 21 00 да се събират енергийни вноски.
Други законодателни инициативи в сферата на енергетиката
От "Продължаваме промяната" настояват с изменения в Закона за енергията от възобновяеми източници, да се включват етерите, произведени от биомаса, които са пропуснати в последните промени в този закон и създават опасност от криза на пазара на бензин от 1 март 2025 г., тъй като операторите не могат да отговорят на изискванията за блендиране на бензиновите горива с биоетанол. За този проблем алармираха от Българската петролна и газова асоциация.
Третият законопроект, който са внесли, са промени в Закона за счетоводството, с които се отлага с една година прилагането на европейски директиви, въвеждащи изискването за допълнително отчитане на предприятията във връзка с устойчивостта. Причината е, че към момента все още липсва достатъчно практически опит в прилагането на стандартите за устойчивост както на европейско, така и на световно ниво. Това възпрепятства значително набирането на данни и подготовката на нефинансови отчети от предприятията за изпълнението на т.нар ESG политики. Бизнесът в България, поради изброените обективни причини, не може да се подготви навреме за въвеждането на новите изисквания за нефинансово отчитане. Към днешна дата директивата е транспонирана от 18 държави членки, а други 11 все още не са я въвели в своето законодателство. Сред тях е и Германия, в която има силни призиви за преразглеждане на тези изисквания. Това се вижда от справка на сайта на Accountancy Europe (AE) За този проблем беше съобщено от Института на дипломираните експерт-счетоводители.