"С присъдата, която наложи на господин Филип Златанов, съдът дава знак на обществото и на всички, които прилагат законите, че трябва да ги прилагат почтено", заяви заместник-министърът на правосъдието Сабрие Сапунджиева, която беше и член на Комисията за конфликт на интереси, пред БНТ.
Още: ДСБ започва подготовка за президентските избори през 2026 г.
Още: Георг Георгиев се срещна с израелския си колега на Мюнхенската конференция
Тя коментира и прекратената проверка срещу президента, като си спомни, че спирането й е гласувано на извънредно заседание.
"Нямаше как, по данните в преписката и доказателствата, които се съдържаха, президентът Плевнелиев да е упражнил свое правомощие, свързано с облага и по-конкретно ставаше въпрос за някакъв бизнес парк. Така че, там с много ясно съзнание подкрепих прекратяването на производството", категорична бе тя.
Сапунджиева заяви, че е подписала с особено мнение решението, че Димана Ранкова е в състояние на конфликт на интереси, защото не е виждала доказателства за това в материалите.
Още: Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж за председател на БСП
Още: Делегатите на Конгреса на БСП гласуват за председател и национални органи на партията
"Задължение на Златанов е било да качи решението на сайта на Комисията и да уведоми Ранкова, но той не го е направил в продължение на 8 месеца", допълни тя. "Ранкова неколкократно е ходила в Комисията, за да се интересува от решението по казуса си, и така е нарушено правото й на защита", изтъкна Сапунджиева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Тя каза още, че предстои приемането на второ четене в пленарна зала на промени в Закона за установяване и предотвратяване на конфликт на интереси. Те са комбинирани от два законопроекта по темата - един от МС и друг - от Мая Манолова и Кирил Добрев, които са имали сходна философия. В законопроекта на Манолова и Добрев обаче се предлага разширяване на приложното поле на лицата, които подлежат на проверка, както и служителите в търговските дружества с държавно и общинско участие също да се проверяват.
Според Сапунджева, това не бива да се случва, защото там попадат детските кухни, училищата и др, което ще затрудни и работата на комисията, а и длъжностите не са публични. Промени ще има и в йерархията в комисията, като предвижда се фигурата на заместник-председател.
"Съставът на комисията вероятно ще бъде попълнен, след като бъдат одобрени промените", допълни тя. "Основната цел на промените в закона е процедурите да станат по-малко тромави, защото сега отнемат поне 2 години", каза тя.
Още: Рая Назарян: Представянето на бюджета е въпрос на дни
Още: Заради скъпите храни: Росен Желязков свиква правителството