Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правна комисия бърза и на второ четене да спре избора на Сарафов

14 януари 2025, 06:25 часа • 528 прочитания

Парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси в Народното събрание ще гласува на второ четене приетите на първо четене в пленарна зала три законопроекта за промени в Закона за съдебната власт, които спират Борислав Сарафов за главен прокурор, предаде БГНЕС. На предното заседание депутатите приеха Общ законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт въз основа на приетите на първо гласуване на 8.1.2025 г. законопроекти с вносители Костадин Костадинов и група народни представители, Надежда Йорданова и група народни представители и Тошко Йорданов и група народни представители.

Още: Парламентът продължава да бърза със спирането на избора на Сарафов

Какви са основните предложения?

Припомняме, че на заседанието си на 8 януари депутатите приеха на първо четене и трите законопроекта, свързани с промени в Закона за съдебната власт. Те са предложени от Костадин Костадинов и група народни представители, на Надежда Йорданова и група народни представители и на Тошко Йорданов и група народни представители. В тях е заложено спирането на избора на Борислав Сарафов за главен прокурор, както и неговото отстраняване от поста временно изпълняващ функциите главен прокурор. ВСС трябва да избере главен прокурор на 16 януари, единственият кандидат за поста е Борислав Сарафов.  Законопроектът на „Възраждане“ цели постигане на повече прозрачност в дейността на органите на съдебната власт, както и публичност на имотното състояние на магистратите и лицата, с които те се намират във фактическо съжителство на съпружески начала.

Още: Среден (2.81) - оценката на българите за работата на Сарафов

Втората група изменения са в следствие на откритите процедури от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) за избор на главен прокурор и председател на Върховния административен съд (ВАС). Основна цел на законопроекта е да увеличи гаранциите за прозрачност и обществена легитимност при избор на председател на Върховния касационен съд (ВКС), председател на ВАС и главния прокурор, като предвиди изрично правило, че ВСС в края на своя мандат или след неговото изтичане да не може да открива процедура за избор, съответно да предлага за назначаване на президента на републиката кандидати за изброените три позиции. 

Със законопроекта на ПП-ДБ се въвеждат допълнителни гаранции за конкурентност, прозрачност и интегритет при избор на главен прокурор, председател на ВАС и председател на ВКС, както и се отстраняват някои несъвършенства на действащия ред за техния избор. Предлага се разширяване на инициативата за номинации на кандидати за главен прокурор, като се даде възможност на всички членове на Пленума на ВСС да предлагат кандидати, а не само членове на Прокурорската колегия. Със законопроекта се предвижда акт на ВСС да се въведат минимални изисквания за структурата на концепцията на кандидатите за главни прокурори, както и се предвижда задължително прилагане на справка за използвани специални разузнавателни средства, искания за трафични данни и висящи, прекратени и спрени досъдебни производства, по които кандидатите са в качеството на обвиняем или свидетел.  Въвеждането на процедурата на двойното мнозинство при избора на председателите на ВКС и ВАС, което се състои в изискването решението на Пленума на ВСС да се приема с мнозинство не по-малко от 17 гласа и с мнозинство от членовете, избрани пряко от съдиите, е предложение на Венецианската комисия. Трайна препоръка на Венецианската комисия е и намаляване на изискуемото мнозинство за избор на главен прокурор от 17 на 13 гласа, с оглед гарантиране на легитимност на избора на главен прокурор след отказ от президента да назначи предложения кандидат за главен прокурор.

Със законопроекта се предлага въвеждане на допълнително мнозинство за провеждане на избора – мнозинство от членовете от професионалната квота (наред с първоначално изискуемо мнозинство от 13 членове). Предлага се процедурата по избор да бъде най-малко 6 месеца, а повторното предложение при отказ на президента да назначи избрания кандидат да може да бъде правено най-рано 2 месеца след отказа.  Предвижда се и изслушване на кандидатите за главни прокурори от Народното събрание (НС), като парламентът не взема решение, свързано с оценка на кандидатите, а осигурява необходимото ниво на публичност и включване на други институции и представители на гражданското общество в процеса. 

Въвеждат се и редица ограничения във връзка с изпълняващия функциите на главен прокурор, председател на ВКС и председател на ВАС, като забрана за продължаване на изтекъл мандат чрез назначаване на временно изпълняващ функциите; забрана за временно изпълняващия функциите на главен прокурор да участва като кандидат поради явен конфликт на интереси, както и в случай на неуспешен избор, в първите 6 месеца след прекратяване на процедурата, кандидатът да няма право да бъде определян за временно изпълняващ функции. Предвижда се и прекратяване на откритите процедури за избор на главен прокурор и председател на ВАС към момента на обнародване на закона. Предлага се и отстраняване на несъответствията в заварените условия по отношение на временно изпълняващите функциите лица. 

Още: Адела Крачунова, БХК: Оттегляне на Сарафов и оставка на целия ВСС

Предложените изменения от ИТН са насочени към ограничаването на правомощията на главния прокурор в рамките на компетентността му като самостоятелен конституционен орган и създаване на реални възможности за участие на прокурорите и следователи в административната дейност на съответните структури. Въвежда се правилото заместниците на главния прокурор да бъдат двама и на тях да може да им се делегират само някои от правомощията на главния прокурор като следва по действащата уредба да се запази института на директора на Националната следствена служба (НСлС).  Предлага се и отпадането на правомощията на главния прокурор и неговите заместници, на които са възложени съответни правомощия, да могат писмено да отменят или изменят прокурорски актове.  Въвежда се изрично условие командированият магистрат да има юридически стаж, който да отговаря на изискванията по чл. 164 от ЗСВ за заемане на магистратска длъжност в структурата, в която ще бъде командирован, както и ранг на магистрат в същата структура.

Още: Мащабен протест ще иска спиране на процедурата по избор на главен прокурор

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес