Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Повече децентрализация, по-малко корупция: Говори Габор Петери от Съвета на Европа

22 февруари 2023, 11:16 часа • 2679 прочитания

По-децентрализираните страни са по-малко корумпирани. Това заяви пред Actualno.com Габор Петери - представител на Съвета на Европа.

Той участва във форума „Финансова автономност на българските общини в съответствие с европейските практики и стандарти“, съпътстващ заседанието на Общото събрание на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).

Ето защо според него финансовата децентрализация е важна:

Защо е нужна финансовата децентрализация на общините?

Петери: Финансовата децентрализация не е самоцел – тя е средство, с което да се постигне нещо повече. А чрез финансирането искаме да имаме по-добри услуги, повече ефикасни регионални услуги, по-ниско ниво на корупция. Както се вижда много ясно от едно проучване – по-децентрализираните страни са по-малко корумпирани.

Също така решаването на проблемите, предизвикани от кризите с околната среда и климата, е област, в която правителствата могат да направят много.

Какво е състоянието на общините в Европа, където се е случила тази децентрализация?

Петери: В периода през последните 10 години имаше много промени в другите европейски държави. Можем да видим, че те реагираха на кризата по различни начини. Някои страни започнаха процес на централизация, на рецентрализация, защото това беше част от политическите процеси. Други продължиха по пътя, по който бяха поели през предходното десетилетие, и използваха всички методи, които имаха за подкрепа на местните правителства – най-вече скандинавските страни.

Първата група е Унгария, Италия, а също така по-широк регион отвъд Европа като Грузия – те направиха децентрализация. Действията на отделните държави бяха доста различни.

Какъв съвет бихте дали на България за постигане на децентрализация на общините?

Петери: Този проект тепърва стартира, имаме много добри местни партньори, експерти от асоциацията и компании. Съвсем в началото сме на това упражнение да кажем какво ще е бъдещето, кое ще е най-доброто бъдеще.

Това, което чувам тук, на тази среща, е, че асоциацията вече е изготвила няколко решения – например разпределяне на приходите. Всички опции трябва да бъдат поставени в една рамка – това ще бъде нашата основна задача. Защото ако не поставиш всичко това в една структура, ако действащ само с един инструмент, това може да причини проблеми.

По-високите приходи ще изискват по-добро балансиране. Това е нашата работа – да говорим за системата като цяло. И се надявам, че това ще помогне на държавата.

Интервюто проведе Деница Китанова

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес